ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Ново поскапување на горивата, дизелот отиде над 70 денари

300

Цените на горивата продолжуваат и понатаму да растат, а Регулаторната комисија за енергетика, во согласност со својата методологија, ги утврди најновите малопродажни цени кои ќе важат во следните седум дена. Според најновата одлука на РКЕ, малопродажните цени на горивата од вечерва на полноќ ќе поскапат за 2,84 проценти во однос на минатата недела.

Ова значи дека од 25 јануари, па се до следниот понеделник, литар Еуросупер БС-95 ќе се точи за цена од 78,50 денари, Еуросупер БС-98 ја надмина границата од 80 денари, па така во следните седум дена ќе се продава по цена од 80,50 денари, а и дизелот оди над границата од 70 денари, односно ќе чини 71 денар за литар наточено гориво.

Од Регулаторна истакнуваат дека во изминатиот седумдневен период сите референтни цени на светските берзи бележат зголемување на светските берзи и тоа кај бензинот за речиси 4,9 проценти, а кај дизелот за 4,8 проценти.

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе