ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

ОТВОРЕНА ДЕБАТА ВО СОУ „ЈОСИФ ЈОСИФОВСКИ“ ВО ГЕВГЕЛИЈА

428

Младинскиoт тим на ученици од СОУ „Јосиф Јосифовски“Гевгелија вклучени во реализација на проектот „Јакнење на малцинствата и специфичните групи за промовирање на партиципативната демократија на ниво на заедницата фаза 2“, имаа средба со претставничката на Општина Гевгелија г-ѓа Билјана Арџанлиева, директорот на училиштето Тони Аврамов, и професорот Андон Картова.

Овој проект го реализира Центар за граѓанска иницијатива – Прилеп а е поддржан од ifa/Zivik програмата во склоп на Федерална канцеларија за надворешни работи на Сојузна Република Германија.

На средбата односно отворената дебата, која се реализираше во отворената училница во дворот на училиштето учениците претставија свои мислења и идеи за потребите на младите во училиштето и во градот. Како предлози на учениците од оваа дебата излегоа: отворање младински центар (кино сала, простор за дружба, игри за забава како пинг-понг, пикадо, куглање…), уредување на холовите во училиштето (цртање, клупизаседење), поставување на таблоата од генерации на матуранти низ внатрешните ѕидови по холовите во училиштето, поставување на чешми во дворот на училиштето, пуштање музика преку школскиот разглас за време на мали и големи одмори, обезбедување на услови за учениците кои заради превоз остануваат и после часовите во училиштето (интернет, компјутер, простор), организирање на училишна канти на со која ќе е обезбедена праксата за учениците од угостителска струка. Имаше и предлози за активности надвор од училиштето како чистење и уредување на областа Вардарски рид (клупи, еко-пораки, еко-акции) и други идеи за подобрување на животот на младите во Гевгелија.

Треба да се пофали пресретливоста на претставничката од општината и директорот за дискусија  и планирање на идни активности.

Амфитеатарот на кој се одржа оваа отворена дебата беше уреден со средства од овој проект, конкретно со проект кој го подготвија ученици вклучени во Младинскиот летен камп, а беше финансиран со средства од овој  проект.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе