ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Да помогнеме! Помош им е потребна и Ним!

251

Речиси секојдневно семејства од различни делови од Македонија се обрајќаат до нашата редакција за заедно да апелираме за помош за нивната мака ,за нивната тешка финансиска состојба и ненможноста да ги остварат своите егзистенционални, човечки потреби. Уште поемоционално делува кога парична помош се бара за деца, кои имаа и кревко здравје . За една таква животна судбина ни пиша  и  Марија Шинкоска од Охрид , самохрана мајка, со 4 малолетни деца:  Светле , Димитар, Викотр и Љубен.( за која таа ни достави и фотографии)

Марија е невработена и сама се грижи за своите 4 малолетни деца, кое најмалото е две години, а највозрасното 6 години,   и  како што ни пишува таа,  живеат само 7300 ден. месечно, средства, кои наводно ги добива преку центарот за социјала работа.  За жал ова семејството има и здравствени проблеми.

Едно од нејзините малолени деца , е дете со посебни потребни , болно од церабралан парализа, што им го прави животот уште понеподносли.  Потребна е редовна физикална терапија, потербни се лекови и здрава храна, но и секаков вид на помош на семејстово им е добредојдена . Другото дете има прболеми со очите и за неговото лекување потребни се средства ..Ова семсјство бара помош од сите хумани луѓе!

Марија, која патем била и жртва на семејно насилство и во одреден период , како што вели таа, живеела во центар за згрижување на жртви од семејно насилство,  моли, сите добронамерници да помогнат во нејзината мака , да ги прехрани децата ,  да  го одржи нивното здравје ,  да го зачвува топол нивниот скромен дом …

 

Сите оние кои сакаат да помогна со парична помош и матерјално да им ја олеснат маката на ова петочелносемејстот можат да донираат средства на на ж/ро  с/ка на

Марија ШИНКОСКА

СТОПАНСКА БАНКА АД – СКОПЈЕ

Жиро сметка  – 20000311901421 – или контактирајте ја на фејсбук

Или,   јавте се во нашата редакција

Ја имаме адресата на Марија ШИНКОСКА од Охрид 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе