ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Потпишани договори за стипендии за деца со попреченост во Центарот за социјална работа – Прилеп

745

Во Меѓуопштинскиот центар за социјална работа – Прилеп денеска беа потпишани договори за стипендии за деца со попреченост во рамките на проектот “Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран” спроведуван од Фондацијата за образовни и културни иницијативи “Чекор по чекор” Скопје, Здружение за промоција и развој на инклузивни општество Инклузива и Здружение за давање на услуги на лицата со попреченост Хандимак.

Стипендијата се доделува по втор пат за ученици со попреченост во прво одделение. Вкупно ќе бидат доделени 150 стипендии на национално ниво. Минатата година беа доделени вкупно 322 стипендии за деца со попреченост кои посетуваат редовна настава во прво и второ одделение. Во Прилеп минатата година беа евидентирани 16 стипендиста, а оваа година корисници на стипендијата ќе бидат 9 ученици во прво одделение.

Поддршката на децата со попреченост и градењето на инклузиво општество треба да биде императив на нашата држава, а во таа насока граѓанските организации активно делуваат за да обезбедат дополнителна советодавна и финансиска поддршка со цел да се овозможи еднаков пристап и поквалитен живот.

Оваа иницијатива е успешна приказна во нашата држава за улогата на граѓанскиот сектор за инклузија и еднакви права на децата со попреченост, како и повик за заедничка соработка на јавниот и граѓанскиот сектор за инклузивно општество.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе