ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилеп на второ место по број на активни Ковид случаи

463

Во општина Прилеп за периодот од 01 до 07 март 2021 година, евидентно е зголемен бројот на заболени и починати во споредба со крајот на минатиот месец. Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во општина Прилеп имало 312 нови случаи на Ковид-19, а од последици на коронавирусот починале 3 лица. Бројот на активни случаи изнесува 690 што ја става општината на второ место во земјава, веднаш после Скопје. Во домашна изолација и самоизолација заклучно со вчера се наоѓаат 648 лица.

Во последните 24 часа во Македонија се направени се 3.394 тестирања, а регистрирани се 872 нови случаи на Ковид-19 во Скопје. На болеста и подлегнале 22 пациенти.  Новозаразените се во Скопје– 459, во Прилеп повторно висока бројка од 51 нов случај, а се зголемува бројот и во Крушево со 9 новозаразени.

Починати се 9 пациенти од Скопје , 4 пациенти од Прилеп (67, 86, 89 и 45 години), двајца пациенти од Гевгелија и по 1 пациент од Тетово (72), Велес (73), Охрид (79), Кочани (72), Кичево (70), Делчево (75) и Струмица (70). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе