ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Рекреативна трка „Прилеп трча” – вечерва се трчаше низ прилепските улици

294
Во рамките на активностите на „Европската недела на мобилност„ (European mobility week) вечерва (20.09 2021)  се одржа ноќна рекреативна трка „Прилеп трча” во должина од 5 километри. На трката учество зедоа 70-тина љубители на маратонското трчање.
Кирил Велкоски со 70 години беше најстариот учесник, а најмалиот имаше осум години. Победник на годиашната трка „Прилеп трча”  Виктор Вељаноски, кој е чест учесник на мартонските трки низ земјава.
Трката се одржа во организација АОК Златоврв – Прилеп со поддршка на Општина Прилеп. Градночалникот на Прилеп, Борче Јовчески пред стартот ги поздрави натпреварувачите и им посака успешана трка, потсетувајќи на важноста на  рекреативното спортување.
Целта на Европската недела на мобилност е да се подгине свеста кај граѓаните за важноста од примената на здрави физички навики и спортување и зачувување на животната средина.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе