ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Само ветувања без решение за„случајот„ Еурокомпозит-Прилеп

548

Од утре, вработените во „Еурокомпозит“ повторно ќе штрајкуваат со затворање на регионалните патишта и можност за одење пред Влада ,најави првиот сидикалец на компанијата, Роберт Богданоси.

„Требаше секој месец да земаме плата, а ние зедовме само 7.000 денари .Требаше да заминат повеќе 100 вработени како технолошки вишок, и да има социјани пакети , а досега нема ниикој ниту има заминато, ниту пак е започната таа постапка.- вели Богданоси.

За 4 месеци добиле само 17.000 денари плата. Исто така на почетокот од мај добија ветување дека во рок од 3 месеци целосно ќе биде решен проблемот со оваа државна компанија,

Владата, според досегашните најави одличи да  трага по странски инвеститор за трајно да ја реши судбината на Еурокомпозит, но и социјалните проблеми на 260 вработени, од кои 100-тина  требаа да влезат во групата технолошки вишок. За ова се ангажира и прилепскиот градоначалник,со кои вработените имаа неколку средби .Но, досега нема ништо од ветувањата за решавање на „случајот„ Еурокомпозит.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе