СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Седум каратисти од „Бонсаи“ на Балканско првенство за млади категории

351

Викендов во Скопје на 17 ти ноември се одржа Државното карате првенство за кадети, јуниори, јуниори до 21год, каде карате клубот „БОНСАИ” Прилеп го претставуваа вкупно 15 натпреварувачи. И на овој државен собир се покажаа квалитетите на прилепските млади каратисти при што клубот Бонсаи освои вкупно 12 медали и тоа: 7 поединечно во кати и борби и 5 во екипно борби.
Седум од овие натпреварувачи се пласираа за Балканско првенство за кадети, јуниори, јуниори до 21 година. што ќе се одржи во Дубровник, Хрватска – од 30 ноември до 2 декември.

Еве кои се освојувачите на медалји:
1.МАТЕА ТАЛЕСКА 1 место кати јуниорки до 21г.
2.ОГНЕН ТОДОРОСКИ 3 место кати јуниори до 21г.
3.КРИСТИНА КАЛАМУКОСКА 3 место кати јуниорки
4.НИКОЛА ЈОЛЕСКИ 3 место борби јуниори до 21г. – 84 килограми.
5.АНДРИАНА МИРЧЕСКА 3 место борби јуниорки + 59 килограми.
6.ВЕРОНИКА КУКЕСКА 3 место борби јуниорки -48 килограми
7.ТЕОДОРА ТОДОРОСКА 3 место борби јуниорки -59килограми
8.МЕРИ ДАМЕСКА 3 место екипно борби
9.ЈОВАНА ТАЛЕСКА 3 место екипно борби
10.АНДРИАНА МИРЧЕСКА 3 место екипно борби
11.ВЕРОНИКА КУКЕСКА 3 место екипно борби
12.ТОДОРОСКА ТЕОДОРА 3 место екипно борби
– Морам да ги споменам Андреј Кулоски,Горгија Јовевски,Видан Митковски,Бојан Гиновски,Никола Николоски, Давид Салатоски кои жал изгубија во репасазните борби за трето место во кати КУЛОСКИ и борби исто така КУЛОСКИ, ЈОВЕВСКИ, САЛАТОСКИ. Но, ние продолжуваме напорно да работиме да ги подобриме нашите резултати во кати и борби,како и екипно кати и борби, бидејки само ние работиме и кати и борби ,другите работат една дисциплина што нормално е далеку полесно, вели Валентина Пурдеска тренер во Карате клуб Бонсаи.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе