ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Со натпреварот во Струга, Победа ќе го сефтоса стартот на Првата македонска лига

284

Со натпреварот меѓу Струга Трим Љум и прилепска Победа, в сабота 6 ти август официјално започнува новата сезоната во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) и со тоа, по неколкумесечна пауза се враќа клупскиот фудбал во Македонија. Според најавите,ТВ пренос од натпреварот со почеток во 17 часот и 30 минути е обезбеден на МТВ 1  и МТВ 3.

Сезоната 2022/23 во ПМФЛ ќе се одигра со единаесет клубови бидејќи Ренова официјално соопшти дека клубот од Џепчиште нема да биде дел од натпреварувањето.

Титулата првак ја брани Шкупи, додека нови прволигаши се Победа и Силекс. Уште не е позната сатницата за останатите четири натпревари од првото коло, бидејќи Шкупи и Шкендија побараа одложување на натпреварите заради европските обврски.

Новата сезона во Втората фудбалска лига, пак, ќе стартува следниот викенд на 13 ти август.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе