ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

„Соседска патрола“ на полицијата со родителите во ноќно патролирање во Прилеп

646

При синоќешната „Соседска патрола“ активност која ја спроведува полицијата со родители, во рамките на проектот „Безбедно лето“, во Прилеп, полицијата, во два угостителски објекта затекнала пет малолетници кои консумирале алкохол.

Мешаната патрола, од полиција, тодители и  педагошки служби од основни училишта, која патролираше по 22 часот, посети паркови, повеќе кафулиња, ноќни локали имаше со цел да видат каде младите, особено малолетниците ги поминуваат вечерните часови, со кого и како.

Сања Стаматова, портпарол на СВР Битола соопшти  дека ваквите превентивни активности ќе продолжат и во наредниот период.

– Целта на ваквите активности е родителите на малолетниците да добијат претстава на какви ризици се изложени нивните деца и како да се препознаат и превенираат ризиците од вакви појави на девијантно однесување, вели Стаматова.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе