ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

„ТАНЕЦ„ пред Прилепчани

663

Ансамблот за народни песни и игри „Танец„ четврток 21 јуни, 20.00 часот големата сала од ЦК„Марко Цепенков“во Прилеп ќе се претстави со целовечерен концерт. Ансамблот за народни песни и игри „Танец„ преставува  душата на Македонија и симбол на македонската култура и уметност повеќе од шест децении,.

Публиката ќе има ретка  можност да  присуствува на едно убаво музичко доживување, со богатството на македонскиот фолклор, традиција и култура.

 “Танец” е формиран во мај 1949 година со указ од тогашната влада. Целта на формирањето на ансамблот претставувала насушна потреба за формирање на институција од овој вид која го одржува, негува, чува и збогатува македонскиот фолкор. За успехот на “Танец” говорат бројните добиени награди и признанија, а има учествувано на над 4500 концерти и подиуми во земјата и во светот пред околу осум милиони гледачи.

-Традицијата и фолклорот претставуваат најдобро чувана тајна која како свеќа не води во тунелот на времето – велат од Танец.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе