ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Турски инвеститори заинтересирани за вложување во општина Новаци

904

Турски инвеститори кои се заинтересирани за вложување во општина Новаци денеска остварија средба со градоначалникот Љубе Кузманоски на која се информираа за условите и начините на кои можат да ја реализираат својата бизнис идеја.

„ Денеска остварив средба со турска делегација од општина Сакарија, која се наоѓа на 100-тина километри од Истанбул. Станува збор за инвеститори кои членуваат во здружение на земјоделци,односно за претставници од една фирма кои сакаат да закупат 8-10 хектари во индустриската зона во која ќе донесат да работат уште 10-тина други фирми. Заинтересирани се за отворање на гума и каучук, засадување на лешници и ореови плантажи. Во тек е постапката за профункционирање на индустриската зона затоа што е променета локацијата, треба да се направи инфраструктура, и сл па од тие причини реално оваа нивна идеја може да започне да се реализира од следната година. “ вели градоначалникот на општина Новаци, Љубе Кузманоски.

Турски инвеститори и во минатото биле заинтересирани за инвестирање во Општина Новаци.  Во неколку наврати доаѓале бизнис делегации од општина Измир кои беа заинтересирани за откуп од 500 до 1000 хектари земјоделско земјиште за изградба на плантажи за ореви,бадеми,лешници и костени. За таков вид на земјоделски култури интерес пројавуваа и италијански инвеститори.

Од општина Новаци велат дека ова се само првични контакти кои понатаму ќе се негуваат се до овозможување на услови за реализација на оваа инвестиција која ке отвори нови работни места и локален економски развој.Не е исклучена можноста и од збратимување на општина Новаци со сродна турска општина.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе