СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Утре изложба на дела од ДЛУП – В среда „Кубанска вечер„

364

Под мотото „ Традицијата е код, традицијата е течение“ утре, вторник 4-ти септември,  во 20.00 ч. во ликовната галерија од ЦК„Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложбата на дела од членовите на ДЛУП.

Ова е проект кој во својата програма ги покрива сите ликовни дисциплини сликарство, скулптура, графика, фотографија, филм, видео, перформанс,.. а ќе се претстават околу 20 уметници.
– Идејата е да се охрабри истражувањето на љубопитните духови низ координaтите на уметноста, со цел да го пронајдат сопствениот автентичен израз инспириран од народното творештво. Во основа изложбата е обид за воспоставување на врска меѓу традицијата и современиот живот, како и враќање на изгубените корени – велат од ДЛУП, потенцирајќи дека задачата е стимулирање на имагинацијата на прилепските ликовни автори
Воедно, НУЦК „Марко Цепенков ,подготвен е и за в среда,за кубанската вечер,кој аќе се одржи во големата сала на домот на културата во Прилеп.Се очекува пуликата да ужива во  извонредното шоу со фламенко игрите на

бендот ЕКОС Фламенко.
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе