ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Утре изложба на дела од ДЛУП – В среда „Кубанска вечер„

483

Под мотото „ Традицијата е код, традицијата е течение“ утре, вторник 4-ти септември,  во 20.00 ч. во ликовната галерија од ЦК„Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложбата на дела од членовите на ДЛУП.

Ова е проект кој во својата програма ги покрива сите ликовни дисциплини сликарство, скулптура, графика, фотографија, филм, видео, перформанс,.. а ќе се претстават околу 20 уметници.
– Идејата е да се охрабри истражувањето на љубопитните духови низ координaтите на уметноста, со цел да го пронајдат сопствениот автентичен израз инспириран од народното творештво. Во основа изложбата е обид за воспоставување на врска меѓу традицијата и современиот живот, како и враќање на изгубените корени – велат од ДЛУП, потенцирајќи дека задачата е стимулирање на имагинацијата на прилепските ликовни автори
Воедно, НУЦК „Марко Цепенков ,подготвен е и за в среда,за кубанската вечер,кој аќе се одржи во големата сала на домот на културата во Прилеп.Се очекува пуликата да ужива во  извонредното шоу со фламенко игрите на

бендот ЕКОС Фламенко.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе