ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(Видео) Тепачка меѓу гости и вработени во кафана и полициска контрола синоќа – фатени 17 малолетници

Акциска контрола синоќа на подрачјата на ОВР Прилеп - констатирано е присуство на 17 малолетници после полноќ

493

Тепачка меѓу вработени и гости во кафана во Прилеп, и едните и другите пријавиле во полиција дека биле нападнати.

Како што пишува во билтенот на МВР, на 12.06.2022 во 00:20 часот Д.Р.(58) од Прилеп пријавил дека додека бил во угостителски објект во Прилеп со неговата пријателка З.В., по претходно недоразбирање, бил физички нападнат од едно лице вработено во објектот.

– Околу 01:40 часот З.В.(61) од Прилеп пријавила дека на 11.06.2022 околу 23:30 часот во угостителски објект во Прилеп, каде била гостинка, по претходна расправија, била физички нападната од едно женско лице. Во врска со случајот,  во 01:30 часот, Н.Н.(21) и Б.Н.(28), двајцата од прилепско, пријавиле дека во угостителски објект во Прилеп каде биле вработени, Н.Н. била физички нападната од едно женско лице, а Б.Н. од машко лице, двајцата гости во објектот. По целосно расчистување и документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок – пишува во соопштението на МВР.

Акциска контрола синоќа на подрачјата на ОВР Прилеп- констатирано е присуство на 17 малолетници после полноќ

 

Инаку, на 11/12.06.2022 година, во периодот од 22.00 до 04.00 часот, полициски службеници од Бирото за јавна безбедност (Оддел за криминалистичка полиција, Оддел за униформирана полиција и Оддел за специјални полициски операции) во координација со инспектори од Државниот пазарен инспекторат и Државниот инспекторат за труд спроведоа акциска контрола на подрачјата на ОВР Прилеп.Од спроведената контрола во угостителски објект во Прилеп констатирано е присуство на 17 малолетници после полноќ, спротивно на законот, две лица кои не носеле документ за лична идентификација се приведени во полициска станица заради утврдување на идентитетот, а од страна на Државен пазарен инспекторат констатирано е дека во објектот работат непријавени лица, при што бил затекнат при работа и малолетник.

За објектот ќе следи соодветна санкција за непочитување на Законот за работни односи.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе