ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

ВНИМАТЕЛНО:Ветувајќи им огревни дрва, откуп на железо, известувајќи за лажни сообраќајни незгоди.. се почести измами на стари лица

441
Изнудување пари  од стари лица, преку лажни телефонски повици, со измислени приказни, ги алармира институциите да се погрижат за превенирање и потсетување на повозрасните граѓани да внимаваат на измамници.
Сторителите, најчесто телефонски, ветувајќи им огревни дрва, откуп на железо, известувајќи ги за лажни сообраќајни несреќи, нудејќи купопродажба на возила или станови, барајќи организирање на настани и сл., ги доведуваат во заблуда оштетените со цел да остварат парична или друга корист.
На подрачјето на СВР Битола во сабота  (10.09.2022) од страна на полициски службеници од СВР Битола – Полициската станица за општа надлежност ,токму поради ова, беше остварена средба со повозрасна група на граѓани, со цел превенирање на измами од страна на лица кои најчесто користат повозрасни граѓани.
На граѓаните им беше укажано да бидат особено внимателни во комуникација со непознати,  кои најчесто користат измислени приказни, со цел изнудување на парични средства од нив.
СВР Битола упати апел до сите граѓани да бидат исклучително претпазливи во комуникација со непознати лица, да не наседнуваат на измами, да ги проверуваат фактите и податоците кои им ги кажуваат на телефон, да не даваат пари на измамниците, на нивни посредници и сл., да не се даваат пари на непроверени клиенти и соработници само врз основа на телефонска комуникација и  секако сите сомнителни случаи да ги пријават  во полиција.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе