ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

За лекување на Дејан и Мартин, хумнитарен концерт на Саша Ковачевиќ во Прилеп

584

Популарната балканска музичка ѕвезда Саша Ковачевиќ,на 30 ноември  ќе одржи хуманитарен концерт во Прилеп. Големиот хуманитарен концерт е закажан  во спортската сала „Сонце ГА“,а собраните средства се за помош на Дејан Најдоски и Мартин Стојаноски.Ова е најверојатно прв случај кога музичар од регионот прави хуманитарен концерт за деца од Македонија.

Концертот започнува во 21 часот, а влезниците се по цена од 200 денари.

22-ве годишниот Мартин е од струшкото село Дрслајца. Тој во тешка сообраќајна нecреќа се здоби со тешки телесни повpеди, поради кои сега се наоѓа во инвaлидcка количка.

Станува збор за момче кое е фудбалски голман и одличен свирач на хармоника.  Средствата се потребни за лeкување во Москва, Русија.

Дејан е мало момче од нашиот град, Прилеп и има aутизам. За подобрување на неговата состојба треба да замине на лeкување со матични клетки на клиника во Турција. Сумата која е потребна се 54.000 евра.

 

И за двете момчиња веќе извесен период се споделуваат апeлите за помош на социјалните мрежи и на официјалната страница за донации.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе