ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

За прв пат “Фестивал на жетвата“ организира Општина Новаци

215

Општина Новаци оваа година за прв пат организира манифестацијата „Фестивал на жетвата„. Фестивалот започнува вечерва (вторник) и ќе трае до утре, среда, 13 јули . Се одржува во дворот и околината на манастирот Рождество на Пресвета Богородица во Новаци, па домаќините планираа да прерасне во традиционален и да се одржува секоја година.

Градоначалникот  Стевче Стеваноски најави богата и интересна музичка програма , но на фестивалот  домаќините оддвоија простор и можност  над 50 фирми, главно од земјоделската дејност, да  ги изложат своите производи  и услуги и да се престават пред посетителите.

Манифестацијата „Фестивал на жетвата“ во вечерните програми и на двата фестивалски денови започнува со детска програма :  Кловнот Заги и монолошка детска претстава “И лебот доаѓа од нива”,  Детски песнички од фестивалот Тра ла ла, , Театарска школа БАБЕЦ, со детска претстава “Сонувачи” , а од вечерниот настап во музичкиот дел од фестивалот ќе настапат  КУД Новаци,  Камерниот оркестар на Битола во изведба на концертот “Засекогаш во срцата” на кој ќе настапуваат: Ламбе Алабаковски, Ѓоко Танески, Наде Талевска, Ирена Димовска и Тамара Стојковска како и групата  К4 band . Утревечер ѕвезда на вечерта е македонскиот фолк пејач, Миле Кузманоски, а на свеченото затворање на фестивалот ќе бидат доделени и  признанија на најголемите производители на земјоделски култури од општина Новаци и на сите поддржувачи и изложувачи на фестивалот .

Манифестацијата „Фестивал на жетвата“  е поддржана од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Северна Македонија.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе