ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Земјоделски проглас – бараме поддршка од сите, храната не е луксуз на богатите !

243

Во напорите да добијат разбирање за нивните барања од надлежните институции за справување со кризата, земјоделците апелираат на поддршка од сите граѓани и упатија јавен повик за поголема масовност на протестот кој што ќе се одржи в сабота на 26 ти март. Претставниците на земјоделските здруженија од сите сектори на македонскиот аграр посочуваат:

Јавен повик до сите граѓани на Македонија,

Почитувани Работници, пензионери,дуќанџии, студенти и сите останати граѓани од целата држава, со овој наш повик кон вас сакаме да ви ја покажеме големата слика и да ви укажеме зошто ние земјоделците сме приморани да го организираме овој протест бидејќи овде не се работи само за егзистенцијата на земјоделците туку и за ваша егзистенција и затоа на овој протест очекуваме масовна поддршка и од вас. Имено, нашите трошоци за производство се зголемени во огромен процент и ние сме доведени во ситуација да го намалиме или целосно прекинеме производството на храна и земјоделски производи. Нашите барања упатени до владата да испорача итна и конкретна поддршка да можеме да произведеме поевтина храна и земјоделски производи кои ќе бидат достапни за сите во државата не наидоа на разбирање, а тоа значи дека сите ние ќе јадеме скапа увозна храна со сомнителен квалитет која верувајте огромен дел од граѓаните нема да бидат во можност да ја купат, а згора на тоа наместо да ја помагаме нашата економија, ние ќе финансираме туѓа.За храната да не стане луксуз и привилегија само на богатите уште еднаш ја бараме вашата поддршка и разбирање. Затоа почитувани земјоделци и граѓани од цела Македонија Ве повикуваме на сеземјоделскиот предупредувачки протест во Прилеп на ден 26 03 2022 Сабота од 11-13часот локација над ЛУКОИЛ.

ЗА СИТЕ СЕ РАБОТИ!!!

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе