ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Изгоре плевна со 600 бали тутун во с . Норово, крушевско. Материјалната штета проценeта на 15.000 евра

1.013

Изгоре плевна со 600 бали тутун во с . Норово, крушевско . Покрај тутунот во пожарот изгореле и седум кутии тутун, 25 вреќи жито, 200 бали сено и слама, а делумно биле зафатени со пожар трактор „ИМТ 542“, патничко моторно возило „Голф 2“ и патничко моторно возило „Фиат Пунто„.

Извештајот од  МВР, вели дека плевната била во сопственост на С.Ј.(63), а пожарот е пријавен вчера попладне. Во гаснењето на поѓарот учествувале Територијалната противпожарна единица – Крушево и Територијалната противпожарна единица – Кривогаштани.

Околу 17,25 ч беше пријавен пожар на плевна во с.Норово. Екпата од Територијалната противпожарната единица – Крушево веднаш излезе на терен со две протипожарни возила и едно  возило од Територијалната противпожарна единица – Кривогаштани .

Причината за пожарот се уште не е утврдена. Инаку, два часа екипите го каснеа пожарот. Добор е што немаше човечки жртви и што пожарот навреме беше локализиран, па не беа зафатени останатите објекти. Сопствениците  на плевната се здобија со мали опекотини, настанати при  обидот да го изгаснат пожарот, да спасат нешто што може да се спаси од плевната.  Но, пожарот беше големи и тие не успеаале да спасат ништо  – изјави, Шуле Ангелески,  коминдирот на територијалната противпожарната единица – Крушево за Радио Пела кој апелираше во оваа време кога тутунот и сеното се собираат да се внимава на нивното складирање и да не се палат стрништата

 

Пожарот во с.Небрегово беше изгаснат во 19,оо ч. Со изгореници на рацете и телото се здобиле С.Ј. и неговата снаа Џ.Ј.(35), кои се обидувале да го спасат тракторот. Им била укажана лекарска помош во Општата болница во Прилеп, по што биле пуштени на домашно лекување.

Увид на местото на настанот извршиле екипи од Полициските станици Прилеп и Крушево. Полицијата  работи на целосно расчистување на случајот.

 

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе