ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Звукот на гајдата и кавалот од центарот на Прилеп го означи почетокот на 48 фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“

288

На камената бина во центарот на Приле вечерва свеченото беше отворен  48 фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“.

Фестивалот го отвори градоначалникот на Прилеп, Борче Јовечски кои ја истакна важноста за зачувување на изворниот народен мелос и им се заблагодари на учесниците што го негуваат и го презентираа во Прилеп.

Пред прилепчани вечерва беше презентирана  изложбата на фотографии на невестински носии „Од Љубанишча до дебор“,а подтоа  настапија дел од учесниците фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“, кој веќе утре се сели на Рудина во Долнени.

Фестивалот има меѓународен карактер, а годинава  на него ќе се претстават  над 300 учесници.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе