ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(ВИДЕО) Јовески: пензионерите да ги искористат поволностите за бесплатен градски превоз во Прилеп

819

Во отворената програма „Радио што се гледа“ и денеска на локални теми во живо разговаравме на актуелните прашања околу ангажманот на стручната служба за урбанистичко плански документации, јавниот градски превоз, регулирање на паркинг просторот во Прилеп, со Зоран Јовески, директор на Јавното претпријатие за Просторни и урбанистички планови Прилеп:

– Каква е постапката за користење на бесплатен јавен градски превоз за пензионерите со ниски примања?

– Што е потребно Прилеп да добие бесплатен градски превоз како Куманово?

– Колку автобусите на метан набавени од претходната локална власт  ја оправдаа својата функција? Се размислува ли за дополнително обновување на возниот парк?

– Колку линии во моментов на градскиот превоз се активни и дали се планира проширување на опфатот во градот, но и по населените места?

– Најавена беше реконструкција на крстосницата кај Цепенков, монтажна гаража позади општинската зграда…На кои од проектите  во моментов работат стручните служби, во рамките на примарната дејност – урбанистичкото проектирање ?

– Како се решава  проблемот со недостиг од паркинг простор, бидејќи реконструкцијата на булеварот Гоце Делчев скрати 300 паркинг места?

– Колку новината околу воведување на паркинг зони со ограничување на времетрањето за паркинг е функционална?

– Граѓаните реагираат дека СМС пораки од одредени телефонски оператори не се функционални, како се решава навиката за користење на грепки за паркинг?

– Како работи Пајак службата? Каде одат парите од казните за неправилен паркинг?

 

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе