ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Пелагонија

Од денеска до недела, како што соопштија од УХМР, земјава ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која ќе предизвика сончево и натпросечно топло време за овој период од годината. Дневните температури насекаде ќе…

Slow food пазарче в сабота во Прилеп

Локалните производители ќе се презентираат со првите продукти од сезоната на малото „Slow food пазарче“ во организација на Slow food Прилеп, кое ќе се одржи во Прилеп в сабота на 22 ри јуни на платото кај Градскиот саат во Прилеп.…

(ВИДЕО)СОУ „ОРДЕ ЧОПЕЛА“ НАПРЕДНО И КРЕАТИВНО УЧИЛИШТЕ ЗА ИДНИТЕ ПРОФЕСИОНАЛЦИ

Средношколскиот центар „Орде Чопела“ Прилеп е модерна и висококвалитетна образовна институција со оптимални услови за практицирање на теоретските знаења и развивање на креативноста кај учениците. Опремено со современа хемиска лаборатија,…

(ВИДЕО)Денес ученик, утре стручњак, широка лепеза од занимања во СОУ „Ѓорче Петров“

За упис во СОУ „Ѓорче Петров“ Прилеп на располагање се 5 сектори: Здравствена струка – 136 ученици, 4 паралелки од кои : за медицински сестри 68 ученици во две паралелеки и фармацевтски техничар и за  физиотерапевтски техничар по 34…

(ВИДЕО) СОУ „Ристе Ристески Ричко“ широка лепеза од струки, занимања и професии за идните…

Професори и ученици од СОУ „Ристе Ристески Ричко“ Прилеп во програмата „Радио што се гледа“ ги презентираа можностите на овој средношколски центар со повеќе деценска традиција во креирање на високопрофилни стручњаци, занаетчии и…

Палачинкијада: слатко задоволство за сите, а признанија за првенците на генерацијата

Традиционалната „Палачинкијада“ и годинава за крај на училиштната година се одржа во Прилеп. Годинава  локацијата за одржување на манифестацијата беше избрана Могилата на непобедените,  новиот детски парк. Над 1.200  палачинки како и…

Редовните прегледи и консултации пресудни во борбата против карцином кај мажите

Во рамките на одбележувањата на „Неделата на машкото здравје“ 11 – 16 ти јуни, Здружението за унапредување на здравјето „Филип Лукароски“ организираше настан на платото кај Градскиот саат кој што предизвика голем интерес кај прилепчани.…

Вечер завршува 58. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

Со доделувањето на наградите и со концерт на Добрила и Дориан дуо во чест на наградените, вечер во Прилеп ќе заврши 58. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Напладне жирито во состав: д-р Марина Миливојевиќ-Маѓарев,…

Три претстави на претпоследниот ден од МТФ „Војдан Чернодрински“

Во рамките на 58 издание на Меѓународниот театарски фестивал (МТФ) „Војдан Чернодрински“, денеска во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде изведена преставата „Диво месо“ од Горан Стефановски на Албанскиот театар од Скопје,…

Тила ја продолжува соработката со основните училишта

Преку едукација во соработка со училиштита, компанијата Тила продолжува да ја гради взаемната доверба во локалната заедница, промовирајќи ги вредностите на општествена одговорност и женско претприемништво. „Како се дизајнира облека, што…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе