ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

ТВ Пела

(ВИДЕО) Думбалоски: Ракавицата е фрлена! Штрајкот ќе трае се додека Владата не ги прифати предлозите…

„Штрајкот во образованието и детските градинки ќе трае се додека Владата не излезе со предлог, а членството на СОНК  не се сложи во нивната понуда . Ракавицата е фрлена кај Владата „ - Златко Думбалоски, Претседател на Регионалниот одбор …

(видео) Советот одлучува дали јавните површини ќе бидат паркинг или пешачка зона

Конструктивни забелешки и предложени решенија - граѓаните бараат безбедни пешачки зони и паркинг простор. Зоран Јовески , дир.на ЈП за ПУП вели дека тие во рамките на нивната дејност работат  исклучиво по донесените одлуки од Советот на…

(Видео) Че има Прочка и че дефилираат над 500 маски

Од петок до недела Прилеп ќе биде домаќин на традиционален карневал „Прочка 2022“, на којшто ќе учествуваат маски само од Република Македонија поради се уште актуелната Ковид состојба. Градоначалникот Борче Јовчески на денешната прес…

Талески: Кој архитект, градежен инжинер би дошол да работи во Општина за 23 000 денари плата?

Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на Република Македонија, чиј скратен назив е Синдикатот на УПОЗ,  започна иницијатива за скалесто порамнување на платите на администрација.…

(Видео) Гулабоски: Претпријатието финансиски е стабилно, а Прилеп оваа зима ќе нема проблеми со…

Водата е од витално значење. Здравата и исправна вода за пиење е најважна, а систем за водоснабдување  основен за квалитетна вода. Карактеристично за Прилеп е тоа што, од седумте општини што се водоснабдуваат од системот „Студенчица“, е…

Стомнароски: Ќе бидам среќен ако сезонава ја освоиме двојната круна (ВИДЕО + ФОТО)

Антонио Стомнароски долги години  е пингпонгар и секогаш кога настапува го дава максимумот за својот клуб. Антонио е препознатлив по својот темперамент и целокупниот ангажман кој го вложува кога е наспроти противникот на пингпонгарската…

ПИПЕРКАТА-ХРАНА, ЛЕК И ПРЕПОЗНАТЛИВ БЕЛЕГ НА МАКЕДОНИЈА

Пишува: Филип Димкоски, дипл. земј. инженер, водител на емисијата Градината на Филип Црвени, зелени, жолти, портокалови, везени, долги, тенки, дебели, бабури, феферони, синадинки, врвоинки, ајварки...Стотици бои, форми и вкусови,

30 години независност низ призмата на првиот градоначалник на Прилеп, Илија Димоски Шаторо (Видео)

Најзначајната придобивка од 30 години независност е 8-ми Септември и референдумот ! Првите македонски пари “статери“ изпечатени во Прилеп! Малку требеше да се создаде нов воен конфлик на Балкнот помеѓу ЈНА и македонскиот

80 – годишен велосипедист по 11 пат вози велосипедска тура во чест на празникот, од Маврово до…

Доаенот на македонскиот велосипедски спорт, Ѓорѓи Кузмановски, сега, на своите 80 години, утре (8 -ми септември, 2021) ќе ја вози традиционалната велосипедска тура поповод Денот на независноста и самостојноста на Македонија, кој што

БОСИЛЕК-РАСТЕНИЕ БЕЗ КОЕ ГРАДИНАТА НЕ МОЖЕ ДА СЕ ЗАМИСЛИ

Пишува Филип Димкоски, водител на емисијата "Градината на Филип" Уште нашите баби и дедовци, обврзно во бавчите одгледувале босилек. И денес ако прашате некој повозрасен бавчанџија, ќе ви каже: „Мораш да имаш босилек во градината. Од

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе