ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Новаци

Прв меморијален шаховски турнир “МАТ”, учествуваа над 120 шахисти

Во чест на тројцата прилепски шаховски великани Митре Џајкоски, Александар Тодоровски и Тане Дулев,во организација на Шаховскиот клуб Прилеп и шаховскиот клуб Пелагон денеска во Прилеп се одржа првиот меморијален шаховски турнир “МАТ”.…

„Зајакнување на луѓето од Пелагонија“ проект со фокус на младите

Втора година како Општина Новаци е дел од проектот „Зајакнување на луѓето од Пелагонија“ насочен кон младите за подобрување на нивната состојба во заедницата.  Во ова продолжение на проектот ќе бидат вклучени  дополнителни 7 млади луѓе од…

ПЛАНИРАЊЕ НА БУЏЕТОТ НА ОПШТИНА НОВАЦИ ЗА 2023 ГОДИНА, ТРЕТА ФОРУМСКА СЕСИЈА

Четири програми беа презентирани денеска на третата форумска сесија за планирање на Буџетот на Општина Новаци за 2023 година. Станува збор за предлог проекти кои се однесуваат на инфраструктурно доуредување и комунални зафати за заштита на…

Турски бизнисмени во посета на Новаци со интерес тука да го прошират својот бизнис

Турските бизнисмени, кои имаат успешни бизниси во областа на текстилната индустрија, градежништвото, хотелиерството, производство на амбалажа, автомобилска и дрвна индустрија, производство на мебел и сл., денека беа во посета на Општина…

ОПШТИНА НОВАЦИ ДОБИ ЕВРОПСКО ПРИЗНАНИЕ ЗА ИЗВОНРЕДНОСТ ВО УПРАВУВАЊЕТО

Заедно со уште 8 други општини, Општина Новаци го доби признанието ELOGE од Советот на Европа. Признанието претставува всушност ознака за извонредност во управувањето  и исполнување на 12 начела на добро демократско управување на Советот на…

Градоначалникот на Новаци, Стевановски, се отчита пред сограѓаните за 1 година од сработеното

На 19 страни е отчетот на градоначалникот на општина Новаци Стевче Стевановски, за тоа што сработила општината за изминатиот период од 1 година. Како што посочува во своето излагање градоначалникот, од вкупно 130 проекти во неговата изборна…

ВО НОВАЦИ СЕ ОТВОРА „ЦЕНТАР ЗА ДИЈАСПОРА„

Во Новаци ќе се отвора  „Центар за дијаспора“. Министерот во Владата на Република Македонија, задолжен за дијаспора, д-р. Џемаил Чупи и градоначалникот на Општина Новаци Стевче Стевановски, потпишаа Договор за соработка од областа на…

Општина Новаци започна со планирање на Буџетот за 2023 година

Во присуство на шеесеттина жители на Општина Новаци, општинска администрација,  градоначалникот Стевче Стевановски, млади, пензионери, здруженија на граѓани и претставници на училиштето, градинката, Советот и комуналното претпријатрие, се…

АСФАЛТИРАНИ 2,1 КМ ЛОКАЛНИ УЛИЦИ НИЗ ОПШТИНА НОВАЦИ

Асфалтирани се локални улици во должина од 2,1 км во Општина Новаци со што целосно е реализирана Програмата за изградба и одржување на локални патишта и улици на територијата на Општина Новаци за 2022 година. „Во изминатите 2 месеци се…

НОВА АТМОСФЕРСКА КАНАЛИЗАЦИЈА ЗА ГОРНО И ДОЛНО АГЛАРЦИ

Завршена е изградбата на атмосферската канализација за селата Долно и Горно Агларци во должина од 600 метри, атмосферска канализација во должина од 255 метри за Горно Агларци и 305 метри за Долно Агларци, преку програмата за Фосилни горива…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: