CSS Template
Категорија

Култура

Во ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“ е отворена изложбата на дела од ликовната колонија Дрен…

Пред посетителите се изложени 25 дела создадени од 14 уметници – учесници на колонијата Дрен 2020. ( Џигдем Ѓуллу, аташе за култура на Р. Турција, Беди Ибрахим, Мирко Вујисиќ, Микица Трујкановиќ, Драган Најденовски, Марија Стојаноска…

Изложбата на слики „Без наслов“ од уметницата Касиопеја, вечерва, последна пред воведување на…

Во ликовната галерија од ЦК„Марко Цепенков“ – Прилеп, вечерва ќе биде поставена изложбата на слики „Без наслов“ од уметницата Касиопеја Наумоска, која ќе се претстави со 20 дела. Изложбата ќе трае до 2 ри ноември, доколку денеска Владата…

По шест месечна пауза продолжуваат пробите во Народниот театар „Војдан Чернодрински“

По повеќе од 6 месечна пауза во театарот „Војдан Чернодрински“ продолжуваат пробите за претставата „Каменот“ кои беа прекинати заради пандемијата. Актерите работат според сите протоколи за заштита од корона вирусот. Режисерката Кристина…

Престава на „Чин 4 Сцена 5“

„Да не е галеб?“ е новата престава на независниот театар „Чин 4 Сцена 5“, која премиерно ќе биде прикажана утре, вторник, на камерната сцената од ЦК „Марко Цепенков“. Тоа ќе биде првата театарска престава која ќе ја…

Концерт на Македонски брас квартет во НУЦК „Марко Цепенков“

Во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп утре, 5 октомври во 20 часот, концерт ќе одржи „Македонскиот брас квартет“. Членовите на квартетот Стојанче Косовски – труба, Александар Златески – труба, Горан Јанев – хорна и Владан Дробицки – тромбон…

Евергрин вечер со Добрила, Христијан и Илија, спомен за незаборав

Музичкиот кристал Добрила Грашеска, Христијан Ристески и Илија Чакароски на акустични гитари, направија вечерта посветена на македонските евергрини, да остане прекрасно сеќавање. Концертот кој што се одржа синоќа на летната сцена во…

Театар во Крушево – за “замокот” каде не прогонуваат “духовите” на системот

Вечерва на (04 октомври ) во Крушево , премиерно ќе биде изведена  дуо драмата „Др.Хупутдис Но Боди”, по мотиви на  “Тренер на духови” од Јон Бајешу,  во изведба на две актерките, прилепчанката, Аница Бебиќ и крушевчанката ,Захарија…

Годишната изложба на ДЛУ и концерт на пијано

       Вечерва, во ликовната галерија на ЦК„ Марко Цепенков“ ќе биде отворена годишната изложба ДЛУ, а во фоајето, концерт, насловен „Музика од вода“ ќе одржи пијанистката, Емилија Кабранова Филипова. Одржувајќи го континуитетот на…

„Инстант семејства – мултипликација на љубовта“, изложба на фотографии на Роберт Јанкулоски

Во ликовната галерија на ЦК “Марко Цепенков“ во Прилеп, утре 11 ти септември од 20 часот ќе биде отворена изложба на фотографии насловена како „Инстант семејства – мултипликација на љубовта“ од прилепчанецот Роберт Јанкулоски . Пред…

Градска библиотека „Борка Талески“: Промоција на книгата Радио од новинарот Љупчо Јолевски

Вечерва, ЈОУ Градска библиотека „Борка Талески“-Прилеп со почеток во 20:00 часот ќе биде домаќин на промоција на книгата „Радио“ од новинарот на Радио Слободна Европа, Љупчо Јолевески, настан кој што ќе се реализира со примена на протоколи…