ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Култура

Прилепскиот уметник Марјан Стојаноски со самостојна изложба во Тирана

Со изложбата на слики „Поглед, кон недоглед“ академскиот уметник Марјан Стојаноски од Прилеп, ќе се претстави во КИЦ на Македонија во Тирана, Албанија. Изложбата ќе биде отворена на 11 -ти септември  2023 /понеделник/ во 20.00 часот.…

Во прилепскиот театар се подготвува „Хамлет“ во режија на Бранко Брезовец

Во театарот „Војдан Чернодрински“ се подготвува претставата „Хамлет“ од Шекспир, во режија на Бранко Брезовец. Премиерата на претставата, поддржана од Министерството за култура, ќе биде на средината на октомври.             „Хамлет“ е…

„Креации од ноќта“, тематска изложба на дела од уметници на ДЛУП

„Креации од ноќта – уметност инспирирана од соништата“ е тематската изложба на дела од уметници, членови на ДЛУП, што ќе биде отворена на 1.09.2023/ петок/ од 19.30 часот во Ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“. На изложбата ќе земат…

Почнува фестивалот „Прилеп џез викенд“

Oд денеска, па до 2 септември Прилеп по 12-ти пат е домаќин на фестивалот „Прилеп џез викенд“ (Prilep Jazz Weekend). Фестивалот го задржува досегашниот концепт и ќе понуди ОФ-програма и три џез-вечери во Центарот за култура „Марко…

Вечерва во Цепенков концерт пијано трио „30 прсти“

Вечерва, 25 август 2023/ петок/ од 20.00 часот во ЦК „Марко Цепенков“ ќе се одржи концертот „30 прсти“, на кој ќе се претстават пијанистите Весна Ангелова, Марија Вршкова и Петар Макариевски. Програма:  Ј.Крас – Свита – „Детски души“   -…

Автокино под отворено небо во дворот на ООУ „Гоце Делчев“

Прилепчани ќе имаат ретка можност да гледаат филм под „ѕвездено небо„ од својот автомобил. Тоа задоволство ќе им го овозможи Тимот на Tuning CAR SHOW Prilep, кои утре, петок, 25 август, во дворот на ООУ „Гоце Делчев “ организираат автокино…

„УБАВИНА УЛОВЕНА ПРЕД ДА ИСЧЕЗНЕ“,ретроспективна фото-документарна изложба за промоција на…

Ретроспективната фото-документарна изложба за промоција на Македонија се дела на 17 претставници на реномираната Либеречка школа за фотографија  (LŠF) од Чешка кои ќе бидат изложени во Прилеп, во градската библиотеката „Борка Талески“, од…

Изложбата „Јас и моите пријатели“ пред прилепчани

Синоќа, во ликовната галерија при НУЦК„Марко Цепенков“-Прилеп беше отворена изложбата „Јас и моите пријатели“ од кумановскиот сликар Мики Трендафиловски. На изложбата беа претставени 11 дела на Мики Трендафиловски…

„Јас и моите пријатели “, изложба на Трендафиловски во Цепенков

На 16 август 2023/ среда/ од 19.30 часот во Ликовната галерија на ЦК„Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложбата на слики и цртежи  од реномираниот кумановски сликар Мики Трендафиловски насловена „Јас и моите пријатели.“ Идејата за една…

Прилепскиот театар со Декамерон на „Охридско лето“

Актерската екипа на Театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп го збогатува годинешното 63-то издание на фестивалот „Охридско лето“ со изведба на претставата „Декамерон“ на Џовани Бокачо. Улогите во претставата ги толкуваат Александар…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе