ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Живот

Донација од Кико за малиот Стефан од Прилеп- семејството на Кико донира половина милион денари од…

Семејството на починатиот  Кико, а за кој беа собрани донации и се одржа хуманитарен концерт, донира парични средства за лекување на малиот Стефан Дуртаноски од Прилеп. Средства  во висина од половина милион денари  се потребни…

Денеска муслиманските верници го прославуваат големиот празник Курбан Бајрам

Денес муслиманските верници го прославуваат големиот празник Курбан Бајрам. Овој празник е познат како празник на жртвата, бидејќи тогаш се принесува животно како жртва за доброто на верата и за корист на луѓето. Курбан Бајрам е празник…

Од први јули целосно забрана на пластичните ќеси

Од 1 јули 2023 година  целосно се забранува продавањето на пластични ќеси и оксо-биоразградливи ќеси за носење на стоки кои моментално ги плаќаме по 15 денари во продавниците. Оваа обврска за трговците е утврдена со Закон за управување со…

(ВИДЕО) Како ќе функционира „Помош и нега во домот“ во Прилеп, Кривогаштани и Долнени

Заинтересираните приматели на новата социјална услуга наменета за повозрасната категорија граѓани над 65 годишна возраст со намалена функционалност, ќе може да се пријавуваат во Меѓуопштинскиот центар за социјална работа Прилеп. Обуката…

Задушница за Духовден во прилепските храмови – утре неработен ден за православните граѓани

Утре е неработен ден за граѓаните од православната исповед .Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно Законот за празниците на РM („Службен весник на РМ“, бр.21/98 и 18/07), утре, 2 јуни 2023 година, Духовден,…

Почина Ферус Мустафов “кралот на ромската музика„ и виртуозот на саксафон и кларинет

По кратко боледување, македонскиот кларинетист и саксофонист Ферус Мустафов почина  денеска на 72-годишна возраст. Мустафов доживеал масивен мозочен удар на 26 април и бил во кома. Починал по речиси еден месец лекување,  во Градската општа…

Вљубениците на природата во акција за обновување на планинарскиот дом “Томе Темелкоски” на Селечка

Фарбање на дограмата, варосување на трпезаријата,  качување на нови шпорети на дрва , поставување на соларни рефлектори во дворот на домот и во трите соби и  трпезаријата,  и чистење во домот и околу него, така започна акцијата на неколку…

(Видео) Само 11 матуранти има СОУ „Св. Наум Охридски“ од Македонски Брод. Општината доделува 5000…

Само 11 матуранти оваа година ќе ја завшрат учебната 2022-2023 година во СОУ „Св. Наум Охридски“  од Македонски Брод.  Од Општина Македонски Брод се надеваат дека бројот на ученици ќе се зголемува  во иднина и дека младие, со мерките…

Прилепските матуранти традиционално со песна и тапани во центарот на градот ја прославија својата…

Со звуците на тапаните  , со песна и расположение , прилепските матуранти во центарот на Прилеп ја славеа својата полнолетност , односно завршувањето на средношколскиот живот.Традиционална глетка а секако и  прилепските матуранти запеаа…

Поради штрајк на ДУЦ прашање е дали учениците ќе полагаат државна матура во предвидениот рок

Вработените во Државниот испитен центар (ДИЦ) , 29  лица,  од 24 април почнаа штрајк затоа што не добиле согласност од Министерството за финансии за нивниот колективен договор со кој ќе им бидат зголемени платите. А, полагањето на државна…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе