ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Економија

Сопругата на Деркоски стана сопственик на еден од најголемите логистички центри за транспорт и…

Сопругата на поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, Донка Деркоска, стана еден од новите сопственици на едно од најголемите логистички центри за транспорт и шпедиција во Македонија, објави порталот фактор.мк…

Коморскиот инвестициски форум ги награди Регионалните стопански комори од Прилеп и Битола

Коморскиот инвестициски форум (КИФ), Регионалните комори од Битола и од Прилеп и проф.др. Кочо Анѓушев, стопанственик и сопственик на групацијата „Фероинвест“ и „Брако“ се добитници на дел од наградите што Стопанската комора на Северна…

(ВИДЕО) НК 12, ЕСЕРА и ТЕРА БИОСА во Фиталија за прихрана и заштита од пеколните горештини

Дека Земјоделската аптека Фиталија посветено работи на зголемување палетата од производи наменети за прихрана, заштита за здраво и квалитетно земјоделско производство во услови на екстремни временски прилики, говори понудата од дополнителни…

Владата планира од септември за увоз на работници од странство

Од септември ќе има законски измени за зголемување на квотата на работни дозволи за странци. Странските работници ќе ги пополнуваат слободните работни места во државата, кои во моментов се над 10.000. Ваквата најава доаѓа од вицепремиерот…

Два часа без струја ќе останат компании кои работат во поранешна фабрика Партизанка

Без ел.енергија, два часа,од 09,оо ч до 11,30 ч.  ,на 23 јуни, ќе бидат Мермер Империјал во фабрика Партизанка, фирмата Изофаст, Зоки Лим, Паша ЛИМ магацини од Бонита, сите компании во поранешна фабрика Партизанка. А, од 10 ,ооч до 14,00…

Витаминка ги вработи првите кадри со дуално образование од профилот за индустриска мехатроника од…

Тројца кандидати, од првата генерација ученици запишани на образовниот профил за дуално стручно образование по германски модел, добија вработување во Витаминка. Избрани се ученици кои на насоката Техничар за индустриска мехатроника, во СОУ…

Пачешкоски поставен за генерален извршен директор на Тутунски Комбинат

Тутунски комбинат АД Прилеп има нов генерален извршен директор на местото на досегашниот Кирил Станкоски. Според информацијата од Македонска берза, компанијата Тутунски Комбинат ги извести инвеститорите дека Зоран Пачешкоски, инаку…

Функционерските плати го кренаа македонскиот просек, а скоро 60 проценти од работниците се далеку од…

Државниот завод за статистика пресмета, а Владата се пофали дека просечната нето-плата во март 2023 година е 34.925 денари. Оваа убава сума е, сепак, само просек, но и таа е далеку од потребите за задоволување на минималната синдикална…

Утре без струја ќе останат неколку прилепски села

Утре, петок (26.5.2023) од  10:00 до 15:00 часот, без електрична енергија,ќе останат и населените места: с.Мало Рувци, с.Алинци и с.Шелеврци. Како причина е наведно дека Екипите на ЕЛЕКТРОДИСТРИБУЦИЈА ќе работат на реконструкција и…

Поскапува горивото од полноќ

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), од полноќ се зголемуваат за 1,00 денар, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 1,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе