ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Економија

Николовски: Исплатени се 1,5 милијарда денари за субвенции за предаден тутун

На сметките на околу 14.300 тутунопрозводители денеска се исплатени субвенциите за реколтата од 2023 година во вредност од близу 1,5 милијарда денари, соопшти денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски…

(ВИДЕО) Ристеска: Климатските промени се реалност со кои традиционалното земјоделство не може да се…

Земјоделска аптека Фиталија позади катната гаража кај стара автобуска станица во Прилеп секогаш на страна на земјоделците: поледелци, градинари, тутунопроизводители, сточари, овоштари со благовремени совети за справување со климатските…

Нелогично но вистинито! Македонија во регионот е земја со најниска просечна нето-плата, но е лидер…

Во регионот Македонија е земја со најниска просечна нето-плата Во однос на просечната плата во јануари 2024 година, Словенија е лидер меѓу земјите од поранешна Југославија со 1.477,34 евра, додека Северна Македонија е на дното со…

Интервју со Никола Мариноски: „Увозот„ на работна сила е само едно од решенијата за надополнување на…

Новиот Преседател на Регионалната стопанска комора, Никола Мариноски во разговор со Радио Пела во емисијата #РадиоШтоСеГледа се надева дека, во овој предизборен период,  предлозите на прилепските  стопанственици,  за подобр стопански…

Важно потсетување од Авто Контрол до фирмите кои превезуваат стока и патници

Фирмите кои што вршат превоз на патници или стока потребно е да се стекнат со соодветна потврда за исполнување на условите за работа според закон. Авто Контрол како единствена овластена Tехничкa служба во Прилеп со важно потсетување дека…

Во Прилеп минатата година престанале да работат 174 фирми

Во текот на минатата, 2023 година во државата се затворени 4.330 фирми, покажува анализата на порталот „Пари“,а во Прилеп згаснале 174 фирми.  Меѓу згаснатите доминантно е учеството на трговските фирми, затоа што се смета дека таа дејност…

Живот на долг: 3,97 милијарди евра македонските граѓани им должат на банките

Според податоците објавени од Народната банка за банкарскиот сектор за 2023 година, македонските граѓани им должат на македонските банки 244 милијарди 790 милиони денари или 3,97 милијарди евра, што е за 14,6 милијарди денари повеќе во…

(ВИДЕО)Ковачевски: Парите ги враќаме кај граѓаните, кај земјоделците

На трибина во Прилеп на која присуствуваа земјоделци, тутунари од регионот денеска Димитар Ковачевски,  претседател на СДСМ направи рекапитулација на откупот на тутунот и воопшто за како што рече „грижата на владата на СДСМ за граѓаните и…

И, ПАЗАРЕЊЕТО НА ПАЗАР ПОВЕЌЕ НЕ Е ЕВТИНО – Пазарџиите ги качија цените на овошјето и…

По укинувањето на гарантираните цени, и зеленчукот и овошјето, веќе се продаваат поскапо за неколку денари. Пазарџиите ги качија цените на овошјето и зеленчукот и веќе новите цени ги имаше во саботниот пазар ден во Прилеп на градскиот…

Откупот заврши, што со претстојната реколта? (ВИДЕО)

Како, така, откупот заврши. Сите вклучени страни: производители, откупувачи и надлежни институции се сложуваат во едно: понеизвесна и понапната откупна сезона досега немало!!! Почна со нереални откупни цени во договорите (максимална цена за…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе