ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Крушево

Се зафаќаат нови извори за дополнителна вода за с. Норово

Се зафаќаат нови извори на вода кои ќе обезбедат дополнителна вода за с. Норово, а тоа ќе го намали притисокот врз Студенчица и пумпната станица. Започна процесот на зафаќање на нови гравитациони извори и истите денес ќе се поврзат…

Крушево – град на културата за 2023 година

Општина Крушево ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата” во 2023 година, одлучи комисијата по распишаниот конкурс на Министерството за култура. Во програмата се содржани 62 проекта од сите дејности, кои подразбираат…

Најдоброто од Берлинскиот филмски фестивал во Крушево

Почнувајќи од 7-ми февруари ќе се прикажуваат најдобрите филмови од Берлинскиот филмски фестивал во Крушево. Во кино салата во горната училишна зграда „Никола Карев“ во Крушево првиот филм кој ќе се прикажува е „Аја“  со проекција која ќе…

ЈП „Комуна“ ќе инсталира дигитални водомери во градот Крушево

Со цел да се подобри водоснабдувањето, а загубите на вода да се намалат ЈП „Комуна“ Крушево ќе инсталира дигитални водомери во градот Крушево. Проектот „Дигитална трансформација на јавните водни услуги“ го имплементираат германската…

„Ангел си ти“ музичко-сценски настан за роденденот на Тоше

Со крводарителска акција, со почит на неговото вечно почивалиште, промоција на уметнички дела и со музичко-сценскиот настан насловен „Ангел си ти“ утре во Спомен-домот „Тодор Проески“  на Гумење во Крушево ќе бидат одбележани 42 години од…

ЈП Комуна Крушево: Во Норово и Алданци водата да се преврива пред да се користи!

Поради можна техничка неисправност на водата во две населени места од ЈП Комуна Крушево апелираат граѓаните да бидат внимателни и да преземат мерки: Можно е заматување на водата во домаќинствата во населените места Норово и Алданци. ЈП…

Од локалниот водовод во Крушево, водата не е здравствено исправна за пиење

ЈП „Комуна“ Крушево ги информира граѓаните кои користат вода од локалниот водовод дека водата не е технички исправна за пиење: По обилните врнежи од дожд изминатите денови може повторно да дојде до заматување на водата. „Комуна“…

15 години од последниот концерт на Тоше – колегите и пријателите вечерва во Крушево ќе пеат во…

Под наслов „Со љубов за Тоше“ вечер од 19:00 часот на платото на Гумење во Крушево, пред спомен куќата на Тоше Проески, ќе се одржи концерт во спомен и сеќавање на големата наша и балканска музичка ѕвезда. Голем број негови…

КОНЦЕРТ „СО ЉУБОВ ЗА ТОШЕ“ ВО НЕГОВОТО САКАНО КРУШЕВО

И 15 години по последниот незаборавен концерт на Тоше Проески, Министерството за култура и Спомен куќата на Тоше го продолжуваат неговиот аманет и ветуваат незаборавен концерт на 5-ти октомври. За прв пат Крушево ќе биде домаќин на сите…

(ВИДЕО И ФОТО) Со еко мармалад, за вечно пријателство – учениците готвеа со своите врсници од други…

Домаќини беа тие,  СОУ Наум Наумоски Борче-Крушево, а Крушево беше идеалното место на Балканот  за  еко акции и размена за взаемни искуства меѓу ученици од други три држави. Неколку дневното гостување на ученици…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе