ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Крушево

Танцот на облаците над Крушево (ГАЛЕРИЈА)

Нашата планинска туристичка убавица - Крушево и во летните месеци со широки прегратки, кротко и скромно ќе ве потсети дека токму таму, покрај езерцето, кај малите плажички, под длабоките сенки е местото за уживање, рибарење и одмор. Ветрето…

КРУШЕВО:По седми пат викендов ќе се одржи „ФИС ролер ски куп Тоше Проески 2023“ (ВИДЕО + ФОТО)

Се е подготвено за традиционалната спортска манифестација „ФИС ролер ски куп Тоше Проески 2023“  која по седми пат викендов ќе се одржи во Крушево.Околу 50тина натпреварувачи од Казахстан , Грција , Бугарија , Македонија ќе настапат на ова…

Викендов (26 и 27) ако го посетувате Крушево – ќе има забрана за движење на возила поради…

Оваој викенд е добра можност да го посетите Крушево , ако сте љубители на „летното нордиско скиање“  зашто  по седми пат ќе се  организира „ФИС ролер ски куп Тоше Проески 2023“ . Но , и една важан инфомрација  за возачите и оние кои сакаат…

Викендот во Крушево започнува фестивалот на отворено „Крушево низ корија“

Викендот што следува на 19 и 20 август, во Крушево ќе се одрижи по деветти пат фестивалот на отворено „Крушево низ корија“ кој во своите содржини ќе опфати : кампување на Мечкин камен со сите придружни содржини: планински велосипедизам,…

Претрес во Крушево, пронајдена поголема количина на оружје и муниција

Криминалистичката полиција на СВР Битола во содејство со полициски службеници од ОВР Крушево вчера (26.06.2023), по претходно добиена судска наредба изврши претрес во дом и простории на П.К. од Крушево. При претресот пронајдени се над 60…

Се зафаќаат нови извори за дополнителна вода за с. Норово

Се зафаќаат нови извори на вода кои ќе обезбедат дополнителна вода за с. Норово, а тоа ќе го намали притисокот врз Студенчица и пумпната станица. Започна процесот на зафаќање на нови гравитациони извори и истите денес ќе се поврзат…

Крушево – град на културата за 2023 година

Општина Крушево ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата” во 2023 година, одлучи комисијата по распишаниот конкурс на Министерството за култура. Во програмата се содржани 62 проекта од сите дејности, кои подразбираат…

Најдоброто од Берлинскиот филмски фестивал во Крушево

Почнувајќи од 7-ми февруари ќе се прикажуваат најдобрите филмови од Берлинскиот филмски фестивал во Крушево. Во кино салата во горната училишна зграда „Никола Карев“ во Крушево првиот филм кој ќе се прикажува е „Аја“  со проекција која ќе…

ЈП „Комуна“ ќе инсталира дигитални водомери во градот Крушево

Со цел да се подобри водоснабдувањето, а загубите на вода да се намалат ЈП „Комуна“ Крушево ќе инсталира дигитални водомери во градот Крушево. Проектот „Дигитална трансформација на јавните водни услуги“ го имплементираат германската…

„Ангел си ти“ музичко-сценски настан за роденденот на Тоше

Со крводарителска акција, со почит на неговото вечно почивалиште, промоција на уметнички дела и со музичко-сценскиот настан насловен „Ангел си ти“ утре во Спомен-домот „Тодор Проески“  на Гумење во Крушево ќе бидат одбележани 42 години од…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: