СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template
Категорија

Политика

За 2% помала излезеност во Прилеп до 13,оо ч на локалните избори, споредбено со предходните во 2017

За 4 отсто е пониска излезноста од лани во овој ист временски период , за разлика од парламентарните избори кои се одржаа минатата година. Вкупната излезност во Македонија во 13,оо ч изнесува 20,76 отсто.  Лани таа била 24,61 проценти,…

КАКО СЕ ГЛАСА НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ?!

Како и порано, гласачите мора да имаат важечка лична карта или пасош, со која ќе се идетификуваат пред изборачкиот одбор. Тогаш се скенира десниот показалец, а отпечатокот мора да се совпадне со оној во системот, направен при вадење на…

ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ ЗА ДА ГЛАСАТЕ ДЕНЕСКА ?

Носете маска, држете растојание и дезифицирајте ги рацете пред и по гласањето. Мерките се задолжителни и за гласачите и за членовите на општинските изборни одбори и набљудубачите. Заради почитување на заштитните превентивни мерки и…

Денеска официјално стартува гласачкиот процес. Колкаво е гласачкото тело во Прилеп?!

Денеска официјално стартува гласачкиот процес. Се бираат градоначалници и советници. На локалните избори вкупен број на избирачи во Општина Прилеп изнесува 63,436,  Општина Крушево има 7.955 лица кои имаат прав на глас и се во…

Сугарески и кандидатите за советници на СДСМ и коалицијата: НАЈДОБРОТО ЗА ПРИЛЕП ШТО ГО САКАШ!

Со видео-повик денеска се обратија до граѓаните Горан Сугарески, кандидат за градоначалник на Прилеп и Моника Грашеска Илиоска, носителот на кандидатската листа за советници од СДСМ и Коалицијата: Во недела на 17 октомври граѓаните го…

Јовчески: Пред вас стоиме со гордо крената глава заради нашата чесност и искреност!

Кандидатот за градоначалник на Прилеп од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, д-р Борче Јовчески, денеска одржа прес конференција на која тој ја побара поддршката и довербата од своите сограѓани: „Драги прилепчани, Се наоѓаме во еден…

На полноќ започнува изборниот молк – Утре ден пред избори, во Прилеп ќе гласаат 389 болни и…

На полноќ завршува изборната кампања и почнува изборниот молк. В недела на 17 Октомври ќе се одржат локалните избори. Утре, сабота, први ќе гласаат болните и немоќни, ковид болните и оние во самоизолација, затвореници и лицата во старечки…

За повреди на избирачкото право ќе функционира бесплатна тел. линија

Отворени за граѓаните ќе бидат сите седум канцеларии на Народниот правобранител во: Скопје, Битола, Кичево, Куманово, Струмица, Тетово и Штип, со цел да им се помогне во остварувањето и заштитата на нивните избирачки права. Покрај на…

Мирчески до земјоделците: В недела е моментот- наградете или казнете!

Со јавен повик до земјоделците денеска се огласи Игор Мирчески координатор на новоформираните тутунски здруженија, во кој што им се обраќа на земјоделците во врска со претстојниот изборен ден - 17 ти октомври: „Почитувани земјоделци од…

Се дистрибуира гласачкиот материјал, утре уредите за биометриска идентификација

Од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола до 80 општински изборни комисии и Градот Скопје под силно полициско обезбедување, се дистрибуираше гласачкиот материјал. Печатницата,  по налог на Државната изборна комисија го испечати изборниот…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе