ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Прилеп

За еден месец оштетени поголем број од контениерите за електричен и електронски отпад

ЈКП Комуналец  во соработка со Локалната самоуправа Прилеп поставија  12 специјализирани контениери за селекција на  електричен и електронски отпад , акумулатори и батерии. Поставени пред еден месец,  на 14 август, поголемиот дел од нив…

Во тек доставувањето предлози за „3 то ноемвриските награди“ за 2023 та година

Од денеска, 19 ти септември, па до 18 ти октомври  тече рокот за доставување на предлози за најпрестижните општински награди по повод 3 ти Ноември, Денот на ослободување на Прилеп. Комисијата за одбележување празници и манифестации и…

Донација од 10 компјутери во СОУ „Ристе Ристески Ричко“ Прилеп од Гентерм Македонија

СОУ Ристе Ристески Ричко Прилеп се поднови со нови 10 компјутери потребни за одвивање на образовниот процес во ова средно училиште преку донација од компанијата Гентерм Македонија. Веќе трета година прилепскиот средношколски центар „Ристе…

(ВИДЕО) Без спортски сали, нема развој на спортот – порачаа прилепските спортски ветерани

Здружението на спортски ветерани денеска додели 10 тина признанија на поранешни спортисти и  спортски педагози, професори и наставници, легенди во воспитно образовната дејност од областа на спортот во Прилеп.  Спортските сали беа симбол на…

Изложба „Уметничкиот свет на Владимир Георгиевски“ – дел од ретроспектива“

Во Ликовниот салон од ЦК „Марко Цепенков“ утре  19.09.2023, вторник, од 19.00 часот   ќе биде отворена изложбата „Уметничкиот свет на Владимир Георгиевски“ – дел од ретроспектива“. Изложбата се отвора во соработка со Музејот на град Скопје…

Донација на ЛАГ АГРО ЛИДЕР и СОЛАР Македонија за СОУ “Орде Чопела” – Прилеп

Во рамките на активноста “Мал ама голем климатски херој“ Локалната Акциона Група АГРО ЛИДЕР во соработка со Македонската Соларна Асоцијација СОЛАР Македонија денеска  донираа опрема за еко катче и мерни инструменти за СОУ “Орде Чопела” –…

Лоциран е загадувачот, ќе се испитува материјата која што горела во фабриката „Еуроинвест 11…

Инспекциската служба на Локална Самоуправа Прилеп го лоцира загадувачот од каде што во вечерните и ноќните часови се шири смрдеа и чад изминативе месец дена. Според соопштението од Општина Прилеп станува збор за поранешната фабрика…

Караванот „Ние сме Европа“ вечер во Прилеп

Во рамки на кампањата „Ние сме Европа“, која ја  предводник заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, вечер во Прилеп ќе се одржи отворена трибина „ЕУ за развој на македонското земјоделство“. На…

ОК ВМРО ДПМНЕ Прилеп: со ваква централна власт, Европската унија е недостижна цел!

ОК на ВМРО ДПМНЕ Прилеп денеска одржа прес конференција по повод најавата за одржување на трибина во Прилеп „Ние сме Европа“ во организација на Секретаријатот за европски прашања и Владата. Ја пренесуваме во целост: Денес во Прилеп доаѓа…

Во Прилеп не е проблем, а се’ е проблем (51)

Пишува ЗОРАН МОМИРОСКИ ПРИЛЕП ГРАДОТ ХЕРОЈ И ПРВОБОРЕЦ СО ИКЕБАНИ И СО ПОСЕТА НА СПОМЕНИКОТ МЕТОДИЈА АНДОНОВ ЧЕНТО ГО ОДБЕЛЕЖА 8 СЕПТЕМВРИ ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА НА САМОСТОЈНА И СУВЕРЕНА МАКЕДОНИЈА. НО ЗА ПРВ ПАТ ОВАА ГОДИНА БЕЗ ДА…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе