ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Прилеп

Трета година по ред “ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД” во сите општини во Македонија (ФОТО)

Трета година по ред Општина Прилеп заедно со ЈКП Комуналец - Прилеп  се приклучија кон еколошката акција „ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД“ која што се случува во сите општини во Република Македонија.Успешно беше исчистен просторот околу Вештачкото…

Експедитивно одржана 43-та Седница на Советот на Општина Прилеп

На дневниот ред на 43 – та Седница на Советот на Општина Прилеп се најдоа неколку точки, но сите беа експедитивно усвоени, без дискусија на советниците од опозицијата и со присуство на 21 советник,  од вкупно 27.  Три точки од дневниот ред…

Една година од услугата „Помош и нега во домот“ во општините Прилеп, Кривогаштани и Долнени

Здружението  Центар за развој и едукација, Прилеп одбележа една година од воведувањето на новата услуга „Помош и нега во домот“ на територијата на општините Прилеп, Кривогаштани и Долнени. На настанот присуствуваа градоначалниците од трите…

Протест за да се прекине ископот на мермер за потребите на Бехтел и Енка кај Оревоец (ВИДЕО)

Во непосредна близина на пунктот кај Оревоец каде се врши транспорт на мермер за тампон за изградба на патиштата  во изведба на конзорциумот Бехтел и Енка и денеска од 8 часот нов протест на прилепчани, жители на Оревоец и сопственици на…

Традиција : Незаборавна прослава на прилепските матуранти во центарот на градот (ВИДЕО +ФОТО)

Заврши средношколскиот живот за прилепските матуранти , генерација 2023/2024.Сега секако дека следуваат денови за прослава и честитки за успешно завршеното средно образование.Како и секогаш , во центарот на градот се прославува со многу…

За Пелагонија попладневно УХМР најавува нестабилност и пороен дожд

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а попладне наместа врнежите ќе бидат пообилни (над 15 l/m2), локално поројни, проследени со појава на грмежи, најавија од УХМР. Во Прилеп максималната температура измерена во 14 часот…

Авто Контрол Станица за технички преглед одбележува 10 години од постоењето

Една декада од формирањето одбележува денес Авто Контрол Станица за технички преглед Прилеп.  Од сон, од идеја, воден од љубовта кон автомобилизмот Љупчо Перканоски заедно со својата сопруга Даниела пред 10 години започнаа да ја градат…

Вторник, 14 ти мај боево гаѓање на стрелиштето Леково

На  ден 14.05.2024 г во време од 08.30 до 15.00 часот на стрелиштето „Леково“ ќе се реализира боево  гаѓање, информираат од Центарот за управување со кризи. „На  ден 14.05.2024 г во време од 08.30 до 15.00 часот на стрелиштето “Леково“ ке…

Домот за стари лица „Киро Крстески-Платник“ со фотоволтаици и термални колектори до ефикасна заштеда…

Домот за стари лица, „Киро Крстески-Платник“ ќе штеди до 40% на енергенси преку поставевените системи за производство на електрична енергија и топла вода од обновливи извори за потребите на институцијата. Проектот е вреден 6 700 000 денари…

Промовирана ,,Ароматична градина Чопела” и нов зачин од проектот „Екпедиција на природата“ во СОУ…

Проектот „Експедиција на природата“ (Nature expedition) е најновата иницијатива во која се вклучи СОУ „Орде Чопела“ Прилеп. Активностите се во одвиваа во повеќе етапи, а целта на проектот е дополнителна еколошка едукација на учениците и…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: