ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Граѓански иницијативи

„Промени го мислењето – остани надвор од маѓепсаниот круг“ Радио Пела во Северна Македонија ќе…

Радио Пела – Прилеп започна кампањата за подигнување на јавната свест за спречување на трговија со деца за присилни бракови. Проектот е поддржан преку грант доделен од страна на заедничкиот проект на Европската Унија и Советот на Европа…

Нов медиумски центар за збогатување на ИТ просторот и на граѓанските гласови

Радио Пела во соработка со Радио Кочани и интернет порталот text.mk на Здружението „Новинари за човекови права“ започна со реализација на заедничкиот проект „Зајакнување на гласовите, колаборативен центар за квалитетно новинарство во…

Една третина од буџетот ја чини сивата економија во земјоделството

Истражувањата и анализите на Здружението за рурален развој ЛАГ Агро Лидер покажуваат фрапантни податоци за тоа во колкав обем е развиена сивата економија во секторот земјоделство. Дури една третина од вкупниот буџет е уделот на работата на…

Важноста од превенирање на машкото здравје во организација на „Филип Лукароски„-  Прилеп

Денеска беше организирано предавање на тема „Превентивата како прв чекор за добро здравје кај мажите“, во организација на Здружението за унапредување на здравјето „Филип Лукароски„-  Прилеп и Витаминка. Предавањето за опасностите по…

Филиповата еко градина со душа (ВИДЕО)

Филип е млад човек, писател, едукатор, новинар, дипломиран агроном, до скоро урбано момче од Прилеп, а од пред 2 години посветен еко активист и производител на органска храна во својата градина и овоштарник  близу  Прилеп. Тој е локален…

Божиќен ручек по традиционален 18 ти пат во Прилеп

Во Прилеп се одржа традиционалниот Божикен ручек за над 400 деца од цела Македонија под мотото „Едно небо за сите деца во светот“  по 18-ти пат. Славењето на Христовото раѓање, на овој начин, во организација на Детската амбасада за сите…

Бадникови поворки Прилеп, над 200 дечиња кои носат радост

Над 200 дечиња оваа година ќе учествуваат во Бадниковите поворки кои се одржуваат под мотото ,,Почувствувај радост". Од денеска, петок 5 ти јануари ги започнуваат активностите. По пробата од 10:00 часот, децата ќе го посетат Домот за стари…

(ВИДЕО)„Мрзливиот ќелеш и змијата“ иновативна радио драма во реализација на Театарска работилница…

Во продукција на Театарската работилница Прилеп, во соработка со НУЦК Марко Цепенков и Радио Пела се реализираше иновативна мултимедијална изведба на радио драмата „Мрзливиот ќелеш и змијата“ од Марко Цепенков во драматизација на Тихомир…

Прилеп 18 ти пат домаќин на Божиќен ручек во организација на Детската амбасада за сите деца во…

И годинава во организација на Детската Амбасада за сите деца во светот, по 18-ти пат во Прилеп, над 400 деца ќе се дружат на свечен Божиќен ручек и ќе го прослават Христовото раѓање. Целта е да се промовираат хуманистичките вредности…

Пријавени 200 деца за учество во Бадниковата поворка во Прилеп, уште има можност за пријавување

Оваа година Бадниковите поворки се одржуваат под мотото ,,Почувствувај радост". Пријавени се околу 200 дечиња до сега, но на последната проба на 28.12.2023 четврток, во 18:00 часот во фоајето на НУЦК Марко Цепенков и на денот на поворката…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе