СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template
Категорија

Вести

КАКО СЕ ГЛАСА НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ?!

Како и порано, гласачите мора да имаат важечка лична карта или пасош, со која ќе се идетификуваат пред изборачкиот одбор. Тогаш се скенира десниот показалец, а отпечатокот мора да се совпадне со оној во системот, направен при вадење на…

ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ ЗА ДА ГЛАСАТЕ ДЕНЕСКА ?

Носете маска, држете растојание и дезифицирајте ги рацете пред и по гласањето. Мерките се задолжителни и за гласачите и за членовите на општинските изборни одбори и набљудубачите. Заради почитување на заштитните превентивни мерки и…

Денеска официјално стартува гласачкиот процес. Колкаво е гласачкото тело во Прилеп?!

Денеска официјално стартува гласачкиот процес. Се бираат градоначалници и советници. На локалните избори вкупен број на избирачи во Општина Прилеп изнесува 63,436,  Општина Крушево има 7.955 лица кои имаат прав на глас и се во…

НИЗ ФОТОГРАФИИ- РОДНОТО КРУШЕВО ЗА СВОЈОТ ТОШЕ ДЕНЕС СО РОЗИ ВО РАЦЕ

Во неговото родно Крушево стотици обожаватели од земјава и од регионот со солзи и тага во очите по 14 пати му одадоа почит на ѕвезденото момче за кое и годинава имаше „маратон на љубовта“. Ултрамаратонците кои пред два дена го започнаа…

Сугарески и кандидатите за советници на СДСМ и коалицијата: НАЈДОБРОТО ЗА ПРИЛЕП ШТО ГО САКАШ!

Со видео-повик денеска се обратија до граѓаните Горан Сугарески, кандидат за градоначалник на Прилеп и Моника Грашеска Илиоска, носителот на кандидатската листа за советници од СДСМ и Коалицијата: Во недела на 17 октомври граѓаните го…

Јовчески: Пред вас стоиме со гордо крената глава заради нашата чесност и искреност!

Кандидатот за градоначалник на Прилеп од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, д-р Борче Јовчески, денеска одржа прес конференција на која тој ја побара поддршката и довербата од своите сограѓани: „Драги прилепчани, Се наоѓаме во еден…

На полноќ започнува изборниот молк – Утре ден пред избори, во Прилеп ќе гласаат 389 болни и…

На полноќ завршува изборната кампања и почнува изборниот молк. В недела на 17 Октомври ќе се одржат локалните избори. Утре, сабота, први ќе гласаат болните и немоќни, ковид болните и оние во самоизолација, затвореници и лицата во старечки…

За повреди на избирачкото право ќе функционира бесплатна тел. линија

Отворени за граѓаните ќе бидат сите седум канцеларии на Народниот правобранител во: Скопје, Битола, Кичево, Куманово, Струмица, Тетово и Штип, со цел да им се помогне во остварувањето и заштитата на нивните избирачки права. Покрај на…

Мирчески до земјоделците: В недела е моментот- наградете или казнете!

Со јавен повик до земјоделците денеска се огласи Игор Мирчески координатор на новоформираните тутунски здруженија, во кој што им се обраќа на земјоделците во врска со претстојниот изборен ден - 17 ти октомври: „Почитувани земјоделци од…

ПОВТОРНО РОЗИ ЗА ТОШЕ НА ПАТОТ ДО НЕГОВОТО ВЕЧНО ПОЧИВАЛИШТЕ

„ Во сабота, (УТРЕ) на  16-ти октомври, во 12,оо  часот да излеземе сите и традиционално како и секоја година, со рози во рацете, да ги пречекаме маратонците, кои секоја година неуморно трчаат во чест на нашиот ангел Тоше „ – повикаа…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе