ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Вести

Жена пешак тешко повредена од удар на автомобил во Прилеп

На 18.05.2024 во 21.30 часот во ОВР Прилеп било пријавено дека на бул.,,Гоце Делчев" во Прилеп, патничко моторно возило „ауди" со прилепски регистарски ознаки, управувано од Д.В.(23) од Прилеп, удрило во пешакот Л.Т.(63) од Прилеп. Во…

Кај Оревоец: Багерите мируваат – Блокадите продолжуваат

И денеска од изутрина 6 и 30 часот прилепчани поставија блокада на патот кој што води до Оревоец. Причината е јасна - нема да дозволат машините на Бехтел и Енка да експлоатираат мермер градежен камен за тампон потребен за изградба на…

Прилеп вечерва пороен дожд и грмежи, најава за слично време и следните денови

Според радарска слика нестабилно е во западните делови и во Пелагонија со интензивен пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи  за вечерва околу 21 часот кога и Прилеп беше зафатен со невреме…

Опожарено уште едно патничко и товарно возило во Прилеп

На 18.05.2024 во 01.40 часот во ОВР Прилеп било пријавено дека во Прилеп било опожарено патничко возило „цитроен“ со прилепски регистарски ознаки, сопственост на З.Ѓ.(58) од Прилеп. Од пожарот било зафатено и товарно возило „форд“ со…

(ВИДЕО)Прилепчани се’ побројни на блокадите, не се откажуваат од правото на чиста животна…

Ова е ендемскиот вид на пеперутка Македонска Сивка или Чингова Окатка. Таа за свој, го има домот на карпестите ридови на Плетвар,  мирот и прекрасниот предел кај селата Оревоец, Присад и Плетвар чие што живеалиште денес е токму таму каде…

На прилепчанка измамници и’ украдоа 6 илјади евра

МВР информира дека вчера во ОВР Прилеп, 76 – годишна жена од Прилеп пријавила дека била измамена од едно машко лице за сума од 380.000 денари. На 16.05.2024 во 12.30 часот во ОВР Прилеп, 76 – годишна жена од Прилеп пријавила дека била…

БЕХТЕЛ и ЕНКА бара 4.000 градежни работници од Македонија

За изградбата на коридорите 8 и 10д американско - турскaта корпорација „Бехтел и Енка“ побарала 4.000 работници од Стопанската комора на Македонија. На вчерашната средба помеѓу првиот човек на Стопанската комора, Бранко Азески и…

Безбедно отстранети 2 гранати и рачна бомба од Првата светска војна во Канатларци

На 15.05.2024 во ОВР Прилеп, М.Н.(56) од с.Канатларци пријавил дека во дворното место во с.Канатларци пронашол три неексплодирани експлозивни направи. Пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување Битола безбедно ги подигнал и…

Експедитивно одржана 43-та Седница на Советот на Општина Прилеп

На дневниот ред на 43 – та Седница на Советот на Општина Прилеп се најдоа неколку точки, но сите беа експедитивно усвоени, без дискусија на советниците од опозицијата и со присуство на 21 советник,  од вкупно 27.  Три точки од дневниот ред…

Една година од услугата „Помош и нега во домот“ во општините Прилеп, Кривогаштани и Долнени

Здружението  Центар за развој и едукација, Прилеп одбележа една година од воведувањето на новата услуга „Помош и нега во домот“ на територијата на општините Прилеп, Кривогаштани и Долнени. На настанот присуствуваа градоначалниците од трите…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: