ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилеп планира задолжување од 5 милиони евра со општинска обврзница (Видео)

Општина Прилеп планира да се задолжи 5 милиони евра со општинска обврзница. За таа цел денеска се одржа јавна трибина на која, пред граѓаните, советниците, раководители на јавни претпријатија, стопанственици и претставници од месни…

Петарда во Прилеп

Победа беше немоќна да се спротивстави на фудбалерите на Силекс кои дојдоа до единаесетта победа во ПМФЛ, откако се радуваа на гостувањето кај Победа со 1-5 (0-2). Натпреварот од 24. коло  понуди два гола во првиот дел, а продолжението…

Се креира програма за работа со надарени деца во градинките

Во Прилеп се одржа втората конференција на тема ,,Форми на модернизација на работата со надарени деца‘‘ во организација на Здружение на воспитувачи, поддржано од ЈОУДГ ,,Наша иднина‘‘ Прилеп на која присуствуваа над 200 ученици од цела…

Јосифоски: Зголемување на цените на тутунот не 20, туку 35 до 40% за годинешната реколта

Од новоформираните тутунски здруженија сметаат дека нереално е барањето на Сојузот на земјоделски здруженија за зголемување на цените на тутунот од новата реколта за 20%, бидејќи според нивните пресметки тоа треба да биде од 35-40 проценти,…

Мало Коњари 9 години чека канализационен систем со функционална пречистителна станица!

Пречистилната станица, во непосредна близина на регионалниот пат Прилеп – Крушево, е единствената во прилепските села. Таа неколку месеци не функционира, а канализациониот систем, започнат со градба 2014 та година, сеуште нема технички…

На што се должи посетата на министерот Николовски, реагираат од ОК ВМРО-ДПМНЕ ПРИЛЕП

Денешната посета на прилепскиот регион на министерот за земјоделие Љупчо Николовски, кој присуствуваше на настан во Кривогаштани, беше повод за соопштение на ОК на ВМРО ДПМНЕ Прилеп. Го објавуваме во целост: Денес во посета на Прилеп е…

Работилници “Активација на ранливи групи на пазарот на трудот преку менторство и коучинг”

Во организација на Мрежата на ЛАГови и ЛАГ АГРО ЛИДЕР, денеска се одржа онлајн работилница “Активација на ранливи групи на пазарот на трудот преку менторство и коучинг” на која претставници на Австриското интегративно претпријатие Виен Ворк…

Левица ја оспори пред Уставен владината одлука за изградба на ветерни и фотоволтаични централи кај…

Политичката партија „Левица“ ја  информира јавноста и граѓаните на Македонски Брод, Кичево, Прилеп, Долнени и Пласница дека партијата поднела иницијатива до Уставниот суд на Република Македонија, со која ја оспорува контроверзната владина…

„Букет од песни“ по повод 8 ми март, концерт на Октетот Прилеп

„Букет од песни“ е насловот на концертот што ќе го одржи октетот Прилеп на седми март 2023 г, вторник, од 19 ч. во фоајето од ЦК „Марко Цепенков“. Концертот е по повод Mеѓународниот ден на жената oсми март. Октетот, кој работи под патронат…

Силекс триумфираше во Прилеп!

Силекс, совладувајќи ја Победа со 4:1 триумфираше на гостувањето во Прилеп,  и со тоа остана во трката за влез меѓу трите најдобри во шампионатот. Уште во деветтата минута беше отворена серијата голови од Стефан Милосављевиќ на Силекс .…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе