ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Среда, 22 мај, без електрична енергија повеќе улици во Прилеп и населени места во општина…

Од Регионалниот центар за управување со кризи информираат дека утре, среда, 22 ри мај, во периодот од 10 до 14 часот без електрична енергија ќе бидат следните улици во општина Прилеп дел од улица „Александар Македонски“, улица „Мирче Ацев“,…

Парламентарни избори – прегласување во Крушево и Долнени, денеска гласаат болните,…

Сѐ е подготвено за утрешното прегласување на Парламентарните избори на четирите избирачки места, по две  во општините Долнени и Крушево во петтата изборна единица, информираат од општинските изборни комисии. Во Крушево ќе се прегласува…

(ВИДЕО)Прилепчани се’ побројни на блокадите, не се откажуваат од правото на чиста животна…

Ова е ендемскиот вид на пеперутка Македонска Сивка или Чингова Окатка. Таа за свој, го има домот на карпестите ридови на Плетвар,  мирот и прекрасниот предел кај селата Оревоец, Присад и Плетвар чие што живеалиште денес е токму таму каде…

На прилепчанка измамници и’ украдоа 6 илјади евра

МВР информира дека вчера во ОВР Прилеп, 76 – годишна жена од Прилеп пријавила дека била измамена од едно машко лице за сума од 380.000 денари. На 16.05.2024 во 12.30 часот во ОВР Прилеп, 76 – годишна жена од Прилеп пријавила дека била…

Домот за стари лица „Киро Крстески-Платник“ со фотоволтаици и термални колектори до ефикасна заштеда…

Домот за стари лица, „Киро Крстески-Платник“ ќе штеди до 40% на енергенси преку поставевените системи за производство на електрична енергија и топла вода од обновливи извори за потребите на институцијата. Проектот е вреден 6 700 000 денари…

Промовирана ,,Ароматична градина Чопела” и нов зачин од проектот „Екпедиција на природата“ во СОУ…

Проектот „Експедиција на природата“ (Nature expedition) е најновата иницијатива во која се вклучи СОУ „Орде Чопела“ Прилеп. Активностите се во одвиваа во повеќе етапи, а целта на проектот е дополнителна еколошка едукација на учениците и…

СВР Битола: ВНИМАТЕЛНО СО ТЕЛЕФОНСКАТА КОМУНИКАЦИЈА ЗА ЛАЖНИ СООБРАЌАЈКИ!!!

СВР Битола со апел до граѓаните да бидат внимателни во телефонска комуникација за лажни сообраќајни несреќи. Во текот на изминатите денови и денес во СВР Битола стигнуваат пријави од измамени граѓани, а во врска со наводни сообраќајни…

Одбележан 11 мај Денот на сообраќајната култура во Прилеп – Заедно можеме да создадеме…

Во организација на Авто Контрол Станица за технички преглед Прилеп во соработка со МВР и сообраќајната струка СОУ „Ристе Ристески Ричко“ Прилеп, денеска во центарот на градот се одржа настан посветен на Денот на културата во сообраќајот. На…

Избори 2024 Прилеп: Голема победа на Силјановска, пријатно изненадување Максим

По затворањето на избирачките кутии ноќта беше долга за многумина. Во центарот на Прилеп се славеше убедливата победа на Гордана Силјановска Давкова, претседателски кандидат ВМРО ДПМНЕ со освоени 18 085 гласови или 51,36 %, наспроти Стево…

Во Цепенков изложба на две уметници

Во фоајето од ЦК „Марко Цепенков“ на 26 април 2024/ петок/ од 19.00 ч. ќе биде отворена изложбата „ПИКТОГРАМИ“ од Светлана Попова и Марија Штерјова. Симболиката на преносното значење на знаците, да се препознаат, прочитаат, почуствуваат,…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: