ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Кривогаштани

Силен пожар на територијата на Кривогаштани

Околу 14.00 часот изби силен пожар на територијата на Општина Кривогаштани, помеѓу с. Подвис и с. Годивје. Гори трева и нискостеблести растенија. Во гаснењето учествуваат пожарникари од ТППЕ Кривогаштани, Прилеп и Крушево. Еден…

Ќе биде весело – фестивал на пиперката во Кривогаштани на 27 ми август

За прв пат во општина Кривогаштани ќе се реализира манифестација посветена на пиперката, градинска култура препознатлива по својот квалитетет за тој регион. Фестивалот на пиперката ќе се одржи на 27 ми август, в недела, со почеток од 17…

Наскоро Фестивал на пиперката во Кривогаштани

На 27ми Август 2023 година во општина Кривоштани со почеток во 17 часот за прв пат ќе се одржи Фестивал на пиперката. Целта на фестивалот е да се прослави црвеното злато на Кривогаштани преку убава музика, храна, дружење и забава.…

Трибина за унапредување на пристапот до заштита од дискриминацијат

Во општина Кривогаштани денеска посе одржа трибина за унапредување на пристапот до заштита од дискриминација во организација на Мрежата за заштита од дискриминација во соработка со ЛАГ АГРО ЛИДЕР и општина Кривогаштани. Марина Тошеска од…

Донација на дидактички помагала за сензорната соба во градинката “Весело Штркче” во Обршани

Мрежата на ЛАГови во партнерство со ЛАГ АГРО ЛИДЕР денеска донираа едукативни играчки и дидактички и моторички помагала за сензорната соба во ЈОУДГ “Весело Штркче” во Обршани. Со ова проектна активност, од денес наставниот и стручниот…

Општина Кривогаштани објави јавен повик за учество во обука на негуватели за помош и нега на стари…

Започнува реализацијата на Проектот за развој на социјални услуги за помош и нега во домот за подрачјето на општините Прилеп, Кривогаштани и Долнени, поддржан од Министерството за труд и социјална политика. Општина Кривогаштани во…

Во тек реконструкција на патот Подвис – Кривогаштани

Од ЈП Македонија Пат известуваат дека од 01.11.2022 (вторник) до 04.11.2022 (петок) во период од 10:00 до 16:00 часот ќе се извршуваат градежни зафати (асфалтирање) на патниот правец R2335 од Подвис до Кривогаштани така што сообраќајот на…

Кривогаштанска драма – мажот ја нападнал сопругата со тврд предмет

Се случило вчера попладене, кога жената го пријавила својот сопруг поради физички напад. Имено, на 27.06.2022 во Полициското одделение Кривогаштани,  57-годишна жена од село од општина Кривогаштани пријавила дека нејзиниот сопруг со…

Ќе се уништуваат комарците во Општина Кривогаштани

Врз основа на одлуката на ЕЛС- Кривогаштани за спроведување на превентивна систематска дезинсекција, Центарот за јавно здравје - Скопје информира дека ноќта  во понеделник кон вторник  (на 06-07.06.2022на )  на територијата нa Општина…

Кривогаштанец се степал во кафеана и бил приведен од полицијата

Лице од Кривогаштани педизикало  тепачка во угоститлски објкти , па полицијата го лишила од слобода. Настанот се случи вчесра (понеделник,  29.11.2021) во с.Кривогаштани, каде  полициски службеници од СВР Битола го лишиле од  слобода лицето…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: