ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Музика

Александра Трајческа – силен , моќен и препознатлив вокал на македонската музика сцена (ВИДЕО…

Од многуте музички освежувања на овогодинешниот "МакФест 2023" прилепчанка Александра Трајчевска заслужено го привлече вниманието кај публиката но и кај македонската јавност.Испеа одлична песна со наслов "Не сакам" и уште еднаш се претстави…

Прилепчани пееја од срце и уживаа во македонската песнa на концертот „Македонијо во срце те носиме“

Прилепчани, вечерва во огромен број,  уживаа во звуците на убавата македонска песна.  Плоштадот „Методија Андонов Ченто„ беше исполнет со бројна публика кој го пееше секој рефрен со македонските естрадни уметници Бојана Скендеровски, Сузана…

Музичкиот караван „Македонијо во срце те носиме” гостува во Прилеп

Караванот „Македонијо во срце те носиме” утре, среда (27 септември) ќе гостува во Прилеп. Концертот е со почеток во 20 часот, а ќе се одржи на плоштадот „Методија Андонов – Ченто”. Учествуваат плејада на естрадни уметници, музички ѕвезди од…

Во петок концерт на Љубојна во Прилеп – музичко уживање исполнето со етно музика (ФОТО)

На 22 септември 2023 г. /петок/ во 20.00 ч. во ЦК „Марко Цепенков“ целовечерен концерт ќе одржи Љубојна — македонската музичка група којашто изведува  етно - музика . Влезниците по цена од 100 денари ќе се продаваат во четврток и петок од…

Зуица Лазова ja отпеа безвремената песна „Земјо мила“ : Нашиот фолклор е наша лична карта и…

„Колку векови во темнина си била, колку темни сказни знаеш, земјо мила, колку страдања на рамена си збрала, колку жртви ти за слобода си дала…“ – ова се дел од стиховите од песната „Земјо мила“, композиција на која ниту еден Македонец не…

Пријатни звуци на отворено со „Звуците на градот“ (видео )

Манифестацијата „Звуците на градот“, од пеколните горештние, создаде пријатна атмосфера во центарот на Прилеп , пред ЦК Марко Цепенков. Распеани, насмеани и секогаш подготвени за презентирање и афирмирање на убавата староградска песна, пред…

Дојди на „журка” со CrossRoad Blues Band – промоција на “Дојди си дома”…

Како и секогаш , бендот кој на својата публика  во континуитет и  нуди одлична забава , CrossRoad Blues Band и овој пат покрај промоцијата на нивниот најнов хит ДОЈДИ СИ ДОМА ,успеа да ги размрда прилепчани во одличен блуз ритам , во Club…

Прилепчани “полетаа” со ритамот на музичкиот бенд The Dreamers ( ВИДЕО + ФОТО )

Live at Club Kalinka , едно незаборавно музичко дружење со бендот The Dreamers. Некој помалку , некој повеќе но секој си го слушна својот омилен музички сегмент , се разбира во друштво со една опуштена екипа ,  каква што се "сонувачите".…

Утревечер, Прилеп ќе ужива во македонската народна песна на фолк-фестивалот „Прилеп – фест“2023

Утре,  (01, јуни)  се е подготвено, за убавата македонска песна, за стартот на новото издание на фолк-фестивалот „Прилеп – фест“.  Во Прилеп веќе е најавено пристигнувањето на Наум Петрески, Зуица Лазова, Елена Велевска како дел од…

Каралиоски : Македонската народна музика ми е во срцето – пеењето ме исполнува (ВИДЕО + ФОТО)

Четириесет години музичка кариера , многу настапи, веселби, собири , семејни прослави и музички дела  стојат зад името на Трајче Каралиоски.Човек кој се прпушта на музиката и долго време ја негува македонската народна песна. Кога и да…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: