ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Во с.Пашино Рувци и во с.Добрушево пронајдени гранати од Првата светска војна

276

Вчеера, на 13.11.2023 во 11.40 часот во ОВР Прилеп било пријавено дека во атар на с.Пашино Рувци, прилепско, била пронајдена артилериска граната. Од увидот било констатирано дека се работи за артилериска граната од 105мм од Првата светска војна. Гранатата била безбедно подигната од стручно лице од Дирекцијата за заштита и спасување.

На 13.11.2023 во 11.50 часот во Полициското одделение Новаци, Љ.Б.(54) од с.Добрушево, битолско, пријавил дека во дворот од неговата куќа пронашол минофрлачка граната калибар 62мм од Првата светска војна. Пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување Битола ја подигнал експлозивната направа за понатамошна постапка.

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе