ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Втора среќа за Костадин во Мало Коњари, Кристијан го фати крстот во Големо Коњари

1.939

Чинот на положување на Светиот Крст во водите во чест на Богојавленије, се одржа и во сите  населени места во прилепско. Од рано изутрина се одржаа црковни литургии, а претпладнево голем број на верници присуствуваа на положувањето на светиот крст во осветените води.

Во црквата Пресвета Богородица во Мало Коњари традиционално светиот крст се положува во базенот во дворот на црквата. Годинава за чинот на положувањето на светиот крст учествуваа 8 момчиња, а повторна среќа во фаќањето на светиот крст беше за Костадин Петкоски.

 

Во Големо Коњари, најсреќен во водите во паркот на ова населено место каде традиционално се чествува положувањето на светиот крст беше Кристијан Талимџиоски.

Вековната традиција на честување на еден од најголемите православни празници Богојавление Водици се одржа и во населените места Селце, Витолиште, Бешиште, Ново Лагово,  Беровци, Клепач, Ерековци, Полчиште, Галичани, Чепигово, Подмол,Тополчани, Штавица и Загорани.

„Бог се јави!“ е поздравот со кој што верниците се поздравуваат на овој ден. Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа, а се верува дека со положувањето на крстот, водите стануваат лековити.

Богојавление се одбележува уште од вториот век. На овој ден, според христијанското предание, Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан. Празникот се нарекува уште и Водици поради големиот водосвет што го извршува црквата на овој ден.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: