ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Изложба на дигитални фотографии „Божури“ на Темелкоски

67

Изложба на дигитални фотографии „Божури„ од Милан Темелкоски ќе биде отворена на 5 април 2024 /петок/ од 13 часот во Ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“. Милан Темелкоски ќе се претстави со 23 фотографии, на кои се претставени
божури.
-„Божурите“ се фотографирани на Плаошник, Охрид во 2010 година. Се работи за постари фотографии во боја. Инспирацијата за создавање на фотографиите беше слика од уметникот Кирил Гегоски, која исто носи наслов „Божури“ изработена 1993 година. Кога
ги видов божурите ме поттикнаа и ги реализирав фотографиите – вели Темелкоски.
Милан Темелкоски со фотографија се занимава од 1980 година. Досега има реализирани неколку изложби на фотографии.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: