ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Бесплатен градски превоз по повод денот “ Европската недела на мобилност“

Во рамки на „Европската недела на мобилност“, што годинава се одбележува од 16 до 22 септември, Општина Прилеп ,утре, се приклучува кон одбележувањето под мотото  ,,Движи се рационално, штеди енергија".  Цел е што помалку користење на…

Европски денови на културно наследство – повеќе настани во организација на Завод и Музеј…

Европските денови на културно наследство и годинава во Прилеп ќе бидат одбележани со низа настани во организација на НУ Завод и Музеј Прилеп преку заедничко дружење во рамките на најголем проект поврзан со наследството почнувајќи од утре…

Започна спроведувањето на мерката „гарантирана цена“ за спречување на сиромаштијата

„Гарантирана цена“ е ознаката која ги означува намалените цени со последната економска мерка. Иако, сите маркети не ја ставија оваа ознака, минимално намалување на цените има. На пример, лебот од 33 сега се продава за 30 денари, а во некои…

“Градината во нашата градинка” – проект на ЛАГ АГРО ЛИДЕР со градинката Весело штркче, Кривогаштани

Тимот на ЛАГ АГРО ЛИДЕР со тимот и децата од градинката „Весело Штркче” Кривогаштани денес започнаа со засадување на растенија во подготвениот пластеник во градинката, во рамките на проектот “Градината во нашата градинка” кој се спроведува…

Боево гаѓање деновиве во прилепско, битолско, демирхисарско…

На 24.09.2023, недела, од 08.00 до 12.00 часот на место викано „Леково” – прилепско,  ќе се спроведе боево гаѓање од страна на припадниците на резервниот состав на полицијата . Се замолуваат граѓаните во наведениот период да не се движат…

Проблемот со загадениот воздух во Прилеп пред советниците

Покрај редовните точки од дневен ред, советниците на Општина Прилеп  на редовната седница на Советот на Општина Прилеп, денеска, во најголем дел, дискутираа за квалитетот на амбиенталниот воздух во Прилеп и загаденоста на воздухот кој се…

Прилепчани: Ем плаќаме за јавно осветлување, ем улиците се темни!

Прилепчани веќе неколку дена во поголемиот дел од градот, се движат по темни и недоволно осветлени улици. Оние кои одат пеш во ноќните часови, ги користат телефоните да им служат како светилки или улиците се „осветлуваат„ преку…

„Не постои пример во светот каде се носи закон за ретроактивен период“ – ССК на Македонија за…

„Погубен и деструктивен за бизнисот и за стопанството во целата држава е Законот за данок за екстра оданочување, популистички наречен данок на солидарност,“ посочуваат меѓу другото во соопштението од Сојузот на стопански комори на…

За еден месец оштетени поголем број од контениерите за електричен и електронски отпад

ЈКП Комуналец  во соработка со Локалната самоуправа Прилеп поставија  12 специјализирани контениери за селекција на  електричен и електронски отпад , акумулатори и батерии. Поставени пред еден месец,  на 14 август, поголемиот дел од нив…

Во тек доставувањето предлози за „3 то ноемвриските награди“ за 2023 та година

Од денеска, 19 ти септември, па до 18 ти октомври  тече рокот за доставување на предлози за најпрестижните општински награди по повод 3 ти Ноември, Денот на ослободување на Прилеп. Комисијата за одбележување празници и манифестации и…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе