ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Две лица на различни локации каснати од куче скитник

540

Вчера , на 13.11.2023, во 12.00 часот во ОВР Прилеп, А.М.(31) од Прилеп пријавил дека на ул.„Браќа Ламески“ во Прилеп неговата малолетна ќерка била касната од куче скитник. ,а истиот ден  М.М.(52) од Прилеп пријавила дека на ул. „11 Октомври“ во Прилеп била касната од куче скитник,информираат од СВР Битола.

Од ЈКП Комуналец тврдат дека само минатата година заловиле 110 кучиња скитници и признаваат дека бројката на кучињата скитници во градот е голема! Од Прифатилиштето за кучиња на ЈКП Комуналец, често знаат да посечат дека дел од кучињат се чипирани, се безопасни ако не се задеваат,  и дека кучињата се заловени со ушна маркица,  префрлајќи ја одговрноста кај сопственикиците на кучиња кои ,  како што велат од Пирфатилиштето  „треба одговорно да го чуваат својот миленик“, а се прменува популарната мерка „фати-залови-стерилизирај-пушти“ 

Неодамна ЈКП Комуналец -Прилеп доби и возило за заловување на кучиња, со кое може да залови поголем број на кучиња скитници. А, од општинската каса за обештетувње на граѓани, каснати од кучиња скитници,се  издвоени околу 100.000 евра само оваа година.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе