ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

ИН МЕМОРИЈАМ: Почина актерот Димче Мешковски

102

Синоќа во Лос Анџелес почина македоснкиот театарски, филмски и телевизиски актер и хуморист, Димче Мешковски на 77 годишна возраст. Драмскиот театар изрази сочувство за смртта на Мешковски, кој беше негова матична сцена.

Беше роден на 31 октомври 1945 година во Скопје. Во својата кариера остварил бројни театарски улоги, меѓу кои и во претставите „Диво месо“, 1979 награда за најдобра машка улога во претставата “Солунски патрдии” за ликот на “Секула” во режија на Коле Ангеловски; 1985 ја доби Наградата Војдан Чернодрински , за претставата Викден на мртовци,  исто во режија на  Коле Ангелески ,а во Прилеп  во 2008 ја доби престижната „Награда за животно дело “ на најреномираниот театарски фестивал МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп .

Димче Мешковски исто така учествуваше во над 20 телевизиски серии, серијалот ,,во „Македонски народни приказни“, радио-драми , хумористични серии (како „Хихирику“),  во играни филмови..

На 28 март ќе со оджи комеморација во Народниот театар во Скопје

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе