ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

МТФ „Војдан Чернодрински“ 58. издание – ова е програмата

65

Програмата за 58. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, кој ќе се одржи од 7 до 14 јуни во Прилеп, под мотото „Промени се, промени сè“, денеска е официјално објавена.

Свеченото отворање на фестивалот ќе биде на 7 јуни (петок) со изложбата „Горан Стефановски и книгите“ во Градската библиотека „Борка Талески“ со почеток во 19 часот, а веднаш потоа ќе следи премиерата на драмата „Хеда Габлер“ во изведба на Драмски театар – Скопје.

Годинешната програмата „Ново читање“ именувана од уметничкиот директор Ана Стојаноска, опфаќа две потпрограми: „Новото читање на драмите од авторот во фокус – Горан Стефановски“ и „Ново читање на класиците“.

За време на фестивалот ќе се одржи еден ден комплетно посветен на Авторот во фокус – Горан Стефановски, на кој ќе се презентираат сите актуелности поврзани со зачувувањето на ликот и делото на Горан Стефановски во македонската култура.

Во рамки на фестивалот ќе бидат одржани неколку работилници и промоции на повеќе изданија од театарска и театролошка литература од македонски и странски автори. Билетите за сите претстави ќе бидат пуштени во продажба на билетарницата на Центарот за култура „Марко Цепенков“ од 1 јуни.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе