ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Отворена изложбата со над 500 маски изработени од учениците

183

Започнаа настаните поврзани со карневалот „Прочка“ во Прилеп. Денеска во ЦК Марко Цепенков беше отворена изложбата на маски на која се претставуваат неколку стотини рачно изработени маски од учениците во основните и средните училишта. Изложбата ја отвори градоначалникот Борче Јовчески кој ги пофали учениците и нивните ментори за  заложбите околу креациите создадени по повод карневалот за традиционалниот православен празник Велики Поклади – Прочка.

Со традиционалната изложба на маски во Центарот за култура „Марко Цепенков“ денеска започна карневалската магија која ќе кулминира в недела со централното дефиле за Прочка 2023. Преку овој специфичен и креативен начин со изработка на маски се поттикнуваат младите да ја негуваат и чуваат нашата вековна македонска традиција, посочи градоначалникот Јовчески.

Жири комисијата во состав Методи Исков, Маја Најдовска и Анита Сотироска ги избраа најдобро рачно изработените традиционални маски:

ГРАН ПРИ: 

Изабела Талевска – О.О.У. Кирил и Методи с. Подмол

Категорија 6 -7 одделение:

1. Матеј Тодоров – О.О.У. Блаже Конески

2. Иле Наумоски – О.О.У. Добре Јованоски

3. Марија Талеска – О.О.У. Климент Охридски

Категорија 8 – 9 одделение:

1. Михаела Јованоска – О.О.У. Пере Тошев-Канатларци

2. Сара Блажеска – О.О.У. Кире Гаврилоски

3. Евгенија Димитриовска – О.О.У. Гоце Делчев

Категорија Средни училишта

1. Андреј Бошески С.О.У. Ѓорче Петров

2. Даниел Главчев С.О.У. Ѓорче Петров

3. Димитар Талески С.О.У. Ѓорче Петров

Специјална награда:

1. Учениците од второ 2 од О.О.У. Климент Охридски

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе