ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилепска итроштина за горештина

2.330

Прилепчани, оние од еснафски калибар, не само што се мајтапчии, туку и итроштина има во нив. За се’ решение имаат, па дури и за горештините!

И, така, кога температурите се покачуваат над 35 степени и кога надвор веќе почнува да врие како во вршник, кога сонцето безмилосно пече,  а потребата од еснафска дружба е неопходна или пазарлук да се направи,  е тогаш доаѓа и решението, и, за времето.

Чичко  Перо-Чорбе (како  што го знаат прилепечани) на овие летни горештни, му нашол маривет. Точакот,  (кој денеска е најефкиасното превозно средство бидјеќи, градот одамна изгуби над 500 паркинг места во центарот со изградба на булевар) му послужил и за шатор (чадор) носење. И, ем си се возиш, ем сонце не те пече и си заштитен максимално од УВ зраците во секое време од денот! Ладовината ти е секогаш со тебе…

Применлива иновација, необична, но корисна и безбедна од сончевите зраци, летните горештини, мора да признаете.

„Море ум„-  би реколи актерот Благоја Џумерко, кој беше познат по својот мајтап! Па, браво за чичко Перо и за неговиот изум.

Е, ај сега речете дека прилепчани не се мудри, итри и иновативни луѓе !

 

Фото: Екс градоначалникот Марјан Ристески  на кој му благодариме за фотографијата!

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе