ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прогонет па вратен – На епископот Вранишкоски ќе му биде отстапен дел од Преспанско пелагониската епархија

631

По 20 години расчинетиот владика Јован Врнишкоски повторно се враќа во Македонската Православна Црква како епископ и ќе му биде отстапен дел од Преспанско пелагониската епархија.

Тој присуствуваше на денешната света архиерејска литургија по повод годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) од Соборот на Српската православна црква (СПЦ) која се одржа во Св. Софија во Охрид.

Вранишковски беше расчинет од МПЦ во 2002 година, а веднаш потоа беше формирана ПОА, која не беше призната во Македонија. Вранишковски беше осуден за ширење верска омраза и за проневера на пари, по што одлежа 5 години затвор.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе