ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Продолжува хуманитарната акција за Турција и Сирија на пунктот во Прилеп

86

Денеска втор ден беше отворен пунктот за собирање на донации од прилепчани наменети за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија. Кај камената бина на плоштадот Александрија во организација на општина Прилеп граѓаните принесуваа облека, обувки, храна, постелнина за хуманитарна помош на семејствата кои останаа без своите најмили и без своите домови.

Акцијата продолжува и наредниве денови со одредени препораки од Амбасадата на Турција во Македонија и Црвениот крст во која се вели:„Материјалната помош да биде нова, спакувана и согласно зимските услови.“

 

Воедно, се препорачува со оглед на потребите и транспортот и храната која што ќе се донира да исполнува одредени предуслови, пред се’ да биде конзервирана, а крајниот рок на траење да биде најмалку 6 месеци.

Пунктот за хуманитарна помош ќе биде отворен и в понеделник 13 ти февруари кога на пладне ќе се одржи Вонредна 22 седница на Советот на општина Прилеп на која ќе се одлучува за висината на финансиската помош за двете земји Турција и Сирија чие што население настрада во земјотресот на 6 ти овој месец.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе