ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Театарскиот фестивал за деца „Силјан штркот“ може да започне!

173

Четвртото издание на театарскиот фестивал за деца „Силјан штркот“ започнува утре, 31 мај, среда, со претставата „Тоби“ во изведба на актерите од Театарот за деца и младинци од Скопје.  Во четирите фестивалски дена ќе бидат изведени и претставите „Рибарот и рипката“ од „Театар Колозов“, „Јованче и Марика“ од „Театар Баец“ од Битола, ќе се промовира драмска литература за деца, а фестивалот ќе го затвори екипата на „Дајте музика“. Претставите ќе се играат на сцената на НТ „Војдан Чернодрински“  во Прилеп и во НУЦК „Марко Цепенков“.

– Театарската уметност е одлика на јавната свест, националната култура и огледало на животот на народот. Момент што се случува сега и овде и кој те тера да реагираш. Театарот е креативна продукција. За да можеме во целост да го преведеме зборот театар, ќе треба да кажеме дека тој е спектакл. Театарот е посебно место. Тука се фрлате во светот на детството, безгрижноста и радоста. За да може да има театар, мора да има публика. Дојдете да се забавуваме на четвртото издание на „Силјан Штркот“ – театарски фестивал за деца – порачуваат од организацискиот одбор на фестивалот.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе