ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

ЈП „Комуна“ ќе инсталира дигитални водомери во градот Крушево

45

Со цел да се подобри водоснабдувањето, а загубите на вода да се намалат ЈП „Комуна“ Крушево ќе инсталира дигитални водомери во градот Крушево. Проектот „Дигитална трансформација на јавните водни услуги“ го имплементираат германската агенција ГИЗ во земјава и Македонски Телеком, а ЈП „Комуна“ е избрана како една од три пилот општини кои се вклучени во проектот.

Дигиталните водомери значат подобра контрола врз потрошувачката на вода и дали во одредено домаќинство има дефект, така што  сите податоци ќе бидат достапни дигитално и во реално време. Во оваа прва фаза се очекува ЈК претпријатие да добие околу 300 водомери. Проектот ќе трае до 2025 година.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе