ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Денеска,15 Мај е Ден на македонското знаме!Што преставува македонскотo знaме за македонскиот народ?

508

„Знамето е олицетворение на една нација, нејзиниот народ и историја, тоа е многу повеќе од едно парче ткаенина за територијално обележување“  рекол американскиот претседател Вудро Вилсон говорејќи за занчењето на национлното знаме за една држава и нација. Но, што прествува националното знаме за македонскиот народ?Кое е нашето национално чуство за овој симбол?!


Денеска, 15 Мај,  е Ден на Македонското знаме , ден кој сеуште не е прогласен за национален празинк, по принципот на голем број држави, кои ваквите денови го одбележуваат со голем пиетет.

Актуелното македонско државно знаме беше усвоено во македонското Собрание 1995 година. Од 2010 со одлука на Владата беше воведена практика на овој ден 15 Мај за подинување на македонското знаме на јарболите во државата, но денеска тоа повеќе е само практика на граѓаните на социјалните мрежи да го одбележат како посебен национален празник, а не практично применливо и одбележано.

Практиката за почитување на националните симболи (знаме, грб, химна),особено на знамето  на државата, секаде во светот е во највисоко можно ниво. Знамето заедно со химнта и грбот се најсуштинските државни белези на една земја.

Во Прилеп ,офизијалното државно македонското знаме, црвено со златно-жолто сонце, со осум сончеви зраци, е поставено на јарбол висок над 20 метри во центарот на градот, кое гордо  се вее , како симбол и почит кон држвавата.

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: