ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Годишнина од смртта на Блаже Конески – „каков му е јазикот на народот, таков живот живее„

Денеска, 7 декемврви (1921 - 1993 г) ,  се навршиуваат 29 години од смртта на Блаже Конески, еден од најистакнатите македонски културни дејци, академик, писател, врвен поет и научник, чие творечко истражување даде неодминливи резултати во…

Честитки по повод 8-ми Декември, националниот и христијански празник „Св. Климент Охридски“

Градоначалникот на Прилеп, Борче Јовчески по повод големиот христијански и национален празник „Св.Климент Охридски„  упати честитка до сите граѓани. Во неговот обрајќање се вели: „Во мое лично име и во името на Општина Прилеп на сите…

Одделението за администрирање на приходи при Локална самоуправа – Прилеп ги информира сите правни и…

Во интерес на добрата соработка помеѓу жителите и правните лица од Општина Прилеп, Одделението за администрирање на приходи при Локалната Самоуправа Прилеп, ги информира сите правни и физички лица одговорно да пристапат кон наплата на…

(Видео) Без почит и без милост дрвокрадците направиле масакр на дрвјата и ги уништиле и надгробните…

Селото Дабница стана мета на крадци и дрвокрадци.  Денешната  слика, пак,  ги остави без здив,  жителите кога отишле да ги посетат вечните почивалишта на нивните најблиски, на гробиштата кои се наоѓаат во дворот на селската црква Св Никола.…

За нефункционалните спортските сали во Прилеп Ковачевски посочи: Вашиот градоначалник да си ги…

Прилеп започнува со подоготовка на традиционалниот турнир во мал фудбал „Св.Никола 2022“, а спортска сала за негово одржување, е сеуште под знак прашање. Организаторите, во желба ,традицијата да продолжи како понуда ја поставија  училишната…

Премиерот за опстанокот на локалните медиуми тврди дека се бара решение

Локалните медиуми се единствената платфорам каде можат да се изразат граѓаните, а тие секојдневно „умираат„  во не можност да опстанат.  „ Во изминатите години се случи вистинско цунами на изумирање на локални медиуми поради  тешката …

Николовски: Го цениме трудот на секој еден тутунопороизводители – го промениме моделот на…

Mинистерот за земјоделство, Љупчо Николовски денеска во Прилеп, во откупните пунктови на Тут-Ком, при средба со тутунарите наласи дека оваа година се очекува да бидат откупени 21 илјади тони тутун. Тутунарството е стратешка земјоделска…

Полицаец повреден при притворање на жител од Г.Коњари кој крадел дрва од Кривогаштани

На 27.11.2022 околу 18.20 часот во с.Бела Црква, општина Кривогаштани, полициски службеници од Полициското одделение Кривогаштани го привеле Х.Т.(49) од с.Големо Коњари. Тој бил затекнат како со патничко возило „опел корса“ без регистарски…

ОК на ВМРО ДПМНЕ: Која е реалната цена на тутунот и дали таа е доволна и одговара со реалните…

На посетата на Премиерот и министерот за земјоделије во Тут- Ком во Прилеп,  реагираа од ОК на ВМРО ДПМНЕ: Денес во посета на нашиот град е Љупчо Николовски, кој после смена од позицијата министер за земјоделие, и неговата жолчна борба…

Манастирот „Зрзе“ во бело – планините во Македонија утрово се „разбудија„ со снег

Снежно бела покривка , денеска, го покри врвот на Баба Планина , Пелистер,  и направи вистинска зимска едила. Снег има и на планината  Даутица, каде што се наоѓа манастирот Зрзе (Св.Спас) . Утрово Македонија е под снег. Според видео…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе