CSS Template

Утре на протест изглеуваат угостителите и туристичките работници

Утре, работнците од Туристичко-угостителскиот сектор излегуваат на протест, најави Сојуз на стопански комори на Мак­­едонија. Протесот ќе се одржи ,утре, вторник, точно на пладне пред Министерството за финансии, „онаму од каде се управува…

Врнежите од дожд и снег го оштетиле новиот булевар „Гоце Делчев„

Како последица на големата влажност предизвикана од врнежите на дожд и снег, на одредени делови од булеварот „Гоце Делчев“ дојде до слегнување на земјиштето. информираа од прес центарот на Општина Прилеп. Согласно чл.46 од Договорот…

Николоски од ВМРО ДПМНЕ: Македонија е во една економска и здравствена катастрофа

Александар Николоски, пратеник и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ при денешната посета на Прилеп, на прес конференција посочи повеќе теми критикувајќи ја власта: за здравствената криза, за лошата инфраструктура на пат Градско- Прилеп, за…

Интересна изложба „Рани“ за опшествената македонска реалност во ЦК Марко Цепенков

Во ЦК „Марко Цепенков“ утре 16.04.2021 (петок) од 12.00 ч. ќе биде поставена изложбата „Рани“ од прилепчанката, Христина Мазнеска. Изложбата е од мултимедијален карактер, а на неа ќе бидат прикажани видео проекција и ликовна инсталација. …

„Фатени„ 11 возачи без дозвола, а 129 возачи ја пречекориле дозволената брзина

На (13.04.2021) на подрачјето на СВР Битола биле извршени контроли во сообраќајот, при што биле откриени и санкционирани 129 возачи кои ја пречекориле дозволената брзина, 11 возачи кои не поседувале возачкадозвола, две возила со истечена…

Утре (среда) без струја центарот на Прилеп и с.Врбоец

ЕВН Македонија КЕЦ Прилеп известува дека заради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот со електрична енергија, ќе има прекин со снабдувањето со ел. Енергија, утре, среда (14.04.2021) од 09.00 до 16.00 часот, во…

Муслиманите започнаа со славење на Рамазан – време за пост, богослужба и милосрдие

Верниците од исламска вероисповед рано изутринава го почнаа рамазанскиот пост, што трае 30 дена и завршува на 12 мај. За време на постот верниците од изгрејсонце до зајдисонце се воздржуваат од јадење и пиење. Според исламската религија,…

Прилепчани дилери на хероин уапсени на патарина

На велешката патарина вечерва се уапсени дилери на хероин од Прилеп.Одделот за криминалистичка полиција, сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи на велешката полиција лиши од слобода две лица од Прилеп во чие возило…

Прилепчанецот Аџиоски не се откажува од мисијата- медицинската донацијата да стигне до македонското…

Дел од донацијата вредна 350 илјади евра, 10 од 50-те неинвазивни респиратори за македонското здравство, која повторно ја обезбеди прилепчанецот Дејан Аџиоски кој живее во Швајцарија, веќе е на пат кон Македонија.  Медицинската опрема е…

Моментно активни 1081 лица во Прилеп

 Од Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Прилеп регистрирани се 33 нови случаи на ковид, оздравени падиенти 10, а тројца лица починаа (34, 68 и 73) , и токму најмладото починато лице во Македонија ,во…